Skrandžio gripas, dar vadinamas virusiniu gastroenteritu, yra žarnyno infekcija, kuriai būdingi tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo spazmai. Jį sukelia įvairūs virusai, ir nors jis paprastai praeina savaime, tai, ką tuo metu valgote, gali turėti didelės įtakos jūsų pasveikimui.
Sergant skrandžio gripu, labai svarbu teikti pirmenybę hidratacijai ir rinktis lengvai virškinamą maistą, kad nuramintumėte savo organizmą. Pradėkite nuo skaidrių skysčių, pavyzdžiui, sultinio ar žolelių arbatos, o kai pradėsite atsigauti, apsvarstykite galimybę įtraukti neskanų maistą, pavyzdžiui, krekerius, bananus, ryžius ir obuolių padažą.
Šie maisto produktai gali padėti jūsų gijimo procesui. Labai svarbu suprasti geriausius pasirinkimo būdus, ir yra keletas netikėtų pasirinkimų, kurie gali padėti atsigauti labiau, nei tikėjotės.
Panagrinėkime, kas jums gali būti naudinga.
Skrandžio gripo simptomų supratimas
Sergant skrandžio gripu gali pasireikšti tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir skrandžio spazmai. Šie simptomai gali pasireikšti staiga, todėl galite jaustis silpnai ir nepatogiai.
Pykinimą dažnai lydi noras vemti, o tai gali varginti ir sukelti dehidrataciją, jei tai tęsiasi. Netrukus po to gali prasidėti viduriavimas, dėl kurio tenka dažnai vaikščioti į tualetą ir patirti dar daugiau nepatogumų.
Skrandžio spazmai gali būti aštrūs ir intensyvūs, todėl sunku sutelkti dėmesį į ką nors kita. Taip pat galite jausti nedidelį karščiavimą, šaltkrėtį ar nuovargį, nes organizmas kovoja su virusu. Šiuo laikotarpiu svarbu įsiklausyti į savo kūną. Jei jaučiatės ypač silpnai arba simptomai išlieka, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.
Nors sunku susidurti su šiais simptomais, jų atpažinimas yra pirmas žingsnis siekiant valdyti savo sveikimą. Supratimas, ką patiriate, gali padėti pasijusti labiau kontroliuojamam.
Turėsite pailsėti, nes jūsų kūnas gydosi pats. Nenuvertinkite įtakos, kurią šie simptomai gali turėti jūsų kasdieniam gyvenimui, ir nepamirškite, kad dabar svarbiausia rūpintis savimi.
Drėkinimo svarba
Sergant skrandžio gripu labai svarbu išlikti hidratuotam, nes tai padeda pakeisti prarastus skysčius ir išvengti dehidratacijos. Vemiant ir viduriuojant organizmas netenka daug vandens ir elektrolitų, o tai gali sukelti rimtų komplikacijų. Gali būti, kad nesinorės daug gerti, tačiau labai svarbu reguliariai gurkšnoti skysčius.
Iš pradžių turėtumėte gerti vandenį, bet nedvejodami išbandykite geriamosios rehidratacijos tirpalus, jei sunkiai sekasi išlaikyti skysčius. Šiuose tirpaluose yra tinkamo elektrolitų ir cukrų balanso, padedančio atkurti organizmo pusiausvyrą veiksmingiau nei paprastas vanduo. Žolelių arbatos ir skaidrūs sultiniai taip pat gali būti raminantys gėrimai, kurie drėkina organizmą neapsunkindami skrandžio.
Svarbu įsiklausyti į savo kūną. Jei jus pykina, gerkite mažais gurkšneliais, o ne dideliais kiekiais iš karto. Simptomams pagerėjus, skysčių kiekį galite palaipsniui didinti.
Geriausias maistas
Tinkamų maisto produktų vartojimas gali labai padėti pasveikti nuo skrandžio gripo ir nuraminti skrandį.
Pradėkite vartoti skaidrius skysčius, pavyzdžiui, sultinius ir žolelių arbatas, kad būtumėte hidratuoti. Kai jaučiatės pasiruošę valgyti, valgykite nesunkiai virškinamą minkštą maistą. Dažnai rekomenduojama BRAT dieta – bananai, ryžiai, obuolių padažas ir skrebučiai, nes šie maisto produktai gali padėti sutvirtinti išmatas ir suteikti šiek tiek energijos neapsunkinant virškinimo sistemos.
Taip pat galite apsvarstyti paprastus krekerius arba avižinius dribsnius, kurie yra švelnūs skrandžiui. Jei norite, pabandykite įdėti virtų bulvių arba garuose virtų morkų, nes jos yra maistingos ir lengvai virškinamos. Kai pradėsite jaustis geriau, palaipsniui galite pradėti vartoti liesus baltymus, pavyzdžiui, vištieną ar žuvį.
Nepamirškite jogurto su probiotikais; jis gali padėti atkurti gerąsias žarnyno bakterijas. Nepamirškite vengti riebaus, aštraus ar pernelyg saldaus maisto, kol visiškai pasveiksite, nes jie gali dar labiau sutrikdyti skrandžio veiklą.
Įsiklausykite į savo organizmą ir valgykite nedidelius, dažnus, o ne didelius patiekalus, kad palengvintumėte virškinimo sistemai tenkančią naštą.
Maisto produktai, kurių reikėtų vengti
Kokių maisto produktų reikėtų vengti sveikstant nuo skrandžio gripo?
Pirma, venkite riebaus ir kepto maisto. Jie gali pabloginti pykinimą ir sukelti daugiau skrandžio diskomforto.
Taip pat negalima valgyti aštraus maisto, nes jis gali dirginti virškinimo sistemą ir didinti uždegimą.
Pieno produktai, tokie kaip pienas ir sūris, gali būti viliojantys, tačiau jie gali būti sunkiai virškinami, kai jūsų skrandis jau yra sutrikęs. Verčiau rinkitės skaidrius skysčius.
Taip pat venkite daug skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, neskaldytų grūdų ir žalių vaisių ar daržovių. Nors paprastai jie yra sveiki, atsigavimo metu jie gali papildomai apkrauti virškinimo sistemą.
Alkoholio ir kofeino taip pat geriau nevartoti. Abu šie gėrimai gali jus dehidratuoti ir sudirginti skrandžio gleivinę, todėl jums bus sunkiau atsigauti.
Lengvai virškinami angliavandeniai
Rinkdamiesi lengvai virškinamus angliavandenius, galite nuraminti skrandį ir gauti energijos, kurios reikia sveikstant po skrandžio gripo. Kai sutrinka virškinimo sistemos veikla, labai svarbu rinktis maisto produktus, kurie nesukels papildomo streso.
Apsvarstykite galimybę rinktis baltuosius ryžius, paprastus makaronus ar skrebučius. Šie maisto produktai yra švelnūs skrandžiui ir gali padėti sugerti skrandžio rūgšties perteklių.
Taip pat galite išbandyti bananus, kurie ne tik lengvai virškinami, bet ir turi daug kalio, padedančio papildyti prarastus elektrolitus. Kitas puikus pasirinkimas – obuolių padažas; jis nuramina ir suteikia šiek tiek vitaminų, tačiau nekenkia žarnynui.
Venkite daug skaidulų turinčio maisto, nes jis gali sustiprinti diskomfortą. Vietoj to kurį laiką laikykitės rafinuotų grūdų ir minkštų vaisių. Nepamirškite visą dieną valgyti nedidelėmis porcijomis; taip neapsunkinsite skrandžio ir palengvinsite virškinimą.
Taip pat būkite hidratuoti, gurkšnodami skaidrius skysčius kartu su angliavandeniais. Kai pradėsite jaustis geriau, galite palaipsniui vėl pradėti vartoti sudėtingesnius angliavandenius, bet pradėkite nuo šių lengvesnių variantų, kad užtikrintumėte sklandų atsigavimą.
Neskubėdami padėsite organizmui sveikti be nereikalingo krūvio.
Švelnios sriubos ir sultiniai
Švelnios sriubos ir sultiniai ramina, drėkina ir maitina, todėl puikiai tinka sveikstant po skrandžio gripo. Jos nesunkiai veikia skrandį ir padeda išlikti hidratuotam, o tai šiuo laikotarpiu labai svarbu.
Kai blogai jaučiatės, pradėkite nuo skaidraus sultinio, pavyzdžiui, vištienos ar daržovių. Juos galima gerti lėtai, kad palengvėtų pykinimas ir gautumėte svarbių maistinių medžiagų.
Taip pat galite pridėti minkštų, lengvai virškinamų ingredientų, pavyzdžiui, gerai išvirtų ryžių ar makaronų, kad gautumėte šiek tiek medžiagos ir neapsunkintumėte organizmo. Jei norite, įmaišykite virtų morkų ar bulvių, kurios gali sustiprinti skonį ir maistingumą.
Dažnai geriausias pasirinkimas yra naminis sultinys, nes galite kontroliuoti ingredientus ir išvengti priedų, kurie gali sutrikdyti skrandžio veiklą. Jei neturite jėgų pasigaminti patys, rinkitės mažai natrio turinčius, parduotuvėje pirktus sultinius.
Venkite aštrių, kreminių ar tirštų sriubų, nes jos gali dar labiau sudirginti skrandį. Nepamirškite įsiklausyti į savo organizmą – jeikas nors nepatinka, laikykitės paprastesnių, lengvesnių variantų, kol pasijusite geriau.
Probiotikai ir jų nauda
Probiotikų įtraukimas į mitybą gali labai padėti atsigauti po skrandžio gripo, nes atkuria gerųjų bakterijų pusiausvyrą žarnyne. Šie naudingieji mikroorganizmai padeda gerinti virškinimą ir stiprina imuninę sistemą, todėl organizmui lengviau kovoti su infekcijomis.
Probiotikų galima rasti įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, kefyre, raugintuose kopūstuose ir kimči. Jei nemėgstate raugintų maisto produktų, apsvarstykite galimybę vartoti probiotikų papildų. Ieškokite tokių, kurių sudėtyje yra gyvų ir aktyvių kultūrų, ypač Lactobacillus ir Bifidobacterium, kurios pasižymi teigiamu poveikiu žarnyno sveikatai.
Probiotikai ne tik padeda atsigauti, bet ir gali palengvinti kai kuriuos skrandžio gripo simptomus, pavyzdžiui, viduriavimą ir pilvo pūtimą. Jie veikia skatindami sveikos žarnyno floros augimą, kuris gali atkurti normalią žarnyno veiklą. Atminkite, kad svarbu pradėti nuo nedidelių kiekių, ypač jei skrandis nesijaučia gerai.
Kai atsigausite, stenkitės palaipsniui įtraukti šiuos maisto produktus į savo valgiaraštį. Taip palaikysite savo virškinimo sistemos sveikatą ir pagerinsite bendrą savijautą.
Kada kreiptis į gydytoją
Žinoti, kada kreiptis į gydytoją, labai svarbu, jei simptomai paūmėja arba tęsiasi ilgiau nei kelias dienas. Jei jaučiate stiprų pilvo skausmą, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą. Be to, jei vėmime ar išmatose pastebėjote kraujo, nedvejodami kreipkitės pagalbos, nes tai gali reikšti rimtesnę problemą.
Kita problema – dehidratacija. Jei negalite suvartoti skysčių, jaučiate didelį troškulį arba pastebėjote tamsų šlapimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Stebėkite, ar neatsiranda tokių simptomų kaip galvos svaigimas ar sumišimas, kurie gali reikšti, kad jūsų organizmas sunkiai tvarkosi.
Taip pat turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei karščiavimas viršija 38,3°C ( 101°F) ir tęsiasi ilgiau nei tris dienas arba jei iš pradžių pagerėję simptomai atsinaujina. Ypač pažeidžiami vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi. Jei jūs arba jūsų globojamas asmuo priklauso šioms kategorijoms, būkite atsargesni.
Galiausiai svarbiausia yra jūsų sveikata. Neignoruokite įspėjamųjų ženklų; laiku suteiktas gydymas gali turėti didelę reikšmę jūsų pasveikimui.
Gali būti įdomu
Ar skrandžio gripas gali būti užkrečiamas kitiems?
Taip, skrandžio gripas gali būti užkrečiamas kitiems. Jei užsikrėtėte, virusą galite platinti artimai bendraudami, dalydamiesi indais ar liesdami užkrėstus paviršius.
Labai svarbu dažnai plauti rankas ir vengti artimo bendravimo su kitais asmenimis, kol pasijusite geriau. Laikydamiesi geros higienos, galite užkirsti kelią viruso plitimui ir užtikrinti aplinkinių saugumą.
Kiek laiko paprastai trunka skrandžio gripas?
Skrandžio gripas paprastai trunka nuo vienos iki trijų dienų. Tačiau kai kurie simptomai gali išlikti ilgiau.
Gali staiga prasidėti pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, kurie gali būti nemalonūs. Tuo metu labai svarbu būti hidratuotam ir ilsėtis.
Jei simptomai išlieka ilgiau nei kelias dienas arba sustiprėja, patartina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Ar yra kokių nors naminių priemonių nuo skrandžio gripo?
Taip, yra keletas naminių priemonių nuo skrandžio gripo , kurios gali padėti palengvinti jūsų diskomfortą.
Labai svarbu išlikti hidratuotam, todėl gerkite daug skaidrių skysčių, pavyzdžiui, vandens ar žolelių arbatos.
Imbiero arbata gali nuraminti pykinimą, o pipirmėčių arbata gali sumažinti skrandžio spazmus.
Valgant neskanų maistą, pavyzdžiui, skrebučius ar bananus, galima nuraminti skrandį.
Taip pat galite pabandyti vartoti paprastą jogurtą, kad palaikytumėte žarnyno sveikatą.
Visada klausykite savo kūno ir kreipkitės į gydytoją, jei simptomai išlieka.
Ar skrandžio gripas reikalauja specialios ilgalaikės dietos?
Ne, skrandžio gripas nereikalauja specialios ilgalaikės dietos, kad pasveiktumėte.
Kai pasijusite geriau, galėsite palaipsniui grįžti prie įprastų mitybos įpročių.
Iš pradžių laikykitės lieso maisto ir būkite hidratuoti, tačiau vėliau griežtų mitybos apribojimų taikyti nereikia.
Tiesiog įsiklausykite į savo kūną ir vėl įveskite maisto produktus savo tempu.
Jei simptomai nepraeina arba paūmėja, geriausia kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą ir gauti asmeninį patarimą.
Ar galiu sportuoti sveikstant po skrandžio gripo?
Geriausia vengti intensyvaus fizinio krūvio sveikstant nuo skrandžio gripo. Gali kilti pagunda grįžti prie įprastų treniruočių, tačiau svarbu pirmiausia įsiklausyti į savo kūną.
Atsigavimo metu daugiausia dėmesio skirkite ne intensyvioms treniruotėms, o švelniai veiklai, pavyzdžiui, vaikščiojimui ar tempimui. Didelę reikšmę turi jūsų energijos lygis ir hidratacija, todėl pirmenybę teikite poilsiui ir palaipsniui pradėkite sportuoti.
Jei jaučiate nuovargį ar svaigsta galva, tai ženklas, kad reikia neskubėti ir leisti kūnui visiškai pasveikti, o tik tada stengtis.
Išvada
Apibendrinant galima teigti, kad kovodami su skrandžio gripu daugiausia dėmesio skirkite hidratacijai ir lengvai virškinamam maistui.
Pradėkite nuo skaidrių skysčių ir palaipsniui pridėkite neskanių produktų, pavyzdžiui, ryžių, bananų ir skrebučių.
Nepamirškite probiotikų, kurie padeda žarnynui atsigauti.
Nepamirškite vengti riebaus ir aštraus maisto, kuris gali dar labiau sutrikdyti skrandžio veiklą.
Jei simptomai paūmėja arba išlieka, nedvejodami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.
Rūpinkitės savimi ir greitai pasveikkite!