Apie vitaminus kalbama dažnai, bet apie maistines skaidulas – retai. Jos neskamba taip įspūdingai kaip kolagenas ar Omega-3, tačiau kai jų organizmui pradeda trūkti, poveikis juntamas visur: nuo virškinimo iki odos, nuotaikos ar net imuniteto. Skaidulų trūkumas – tai tarsi tylus stabdis, kurio dažnas nė nepastebi, kol kūnas pats nepradeda siųsti signalų.
Tavo virškinimas tampa lėtas, o tu jautiesi apsunkęs
Kai trūksta skaidulų, virškinimo sistema veikia tarsi be ritmo – vieną dieną pilvo pūtimas, kitą – jokių tuštinimosi ženklų. Tai dažnai tampa norma tiems, kurie valgo mažai vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų. Žarnynas tiesiog neturi „medžiagos“, kuri padėtų jam išsivalyti.
Įsivaizduok save kaip žmogų, kuris viską daro laiku, bet be skaidulų tavo kūnas tampa tas, kuris viską palieka paskutinei minutei – ir rezultatai prasti.
Tavo alkis niekur nedingsta – net kai ką tik pavalgai
Maistinės skaidulos lėtina maisto perėjimą per skrandį ir padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą. Jei po kiekvieno valgymo vis norisi kažko „dar truputį“, galvoje sukasi mintys apie saldumynus ar traškučius – tai aiškus signalas, kad organizmui trūksta pastovumo, kurį duoda skaidulos.
Paprastai kalbant – jos padeda tavo smegenims suvokti: „valgiau, esu sotus“.
Odos būklė ima blogėti
Nors tai gali skambėti netikėtai, bet maistinių skaidulų trūkumas daro įtaką net tavo odai. Kai virškinimas stringa, organizmas lėčiau pašalina toksinus, o tai dažnai atsispindi ant veido: spuogai, papilkėjusi oda, nuovargio žymės.
Tai nėra greitas procesas – bet ilgainiui pastebėsi, kad net ir brangiausia kosmetika nepadeda, kol žarnynas dirba nesubalansuotai.
Nuotaikos svyravimai ir energijos stoka
Skaidulos ne tik maitina žarnyną – jos palaiko ir žarnyno mikrobiotą, kuri tiesiogiai veikia tavo emocijas ir energijos lygį. Nustebtum, kiek žmonių jaučiasi niūriai ar pavargę, nors viskas jų gyvenime lyg ir gerai – tiesiog trūksta to paprasto dalyko, kurį duoda lėkštė su daugiau augalinio maisto.
Kai į mitybą įtrauki skaidulas, organizmas stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje, mažėja gliukozės „kalneliai“, kurie veda prie popietinio išsekimo. Ir staiga diena tampa lengvesnė.
Tuštinimasis tampa iššūkiu
Tai tema, apie kurią garsiai nekalbama, bet tai vienas pirmųjų ženklų, kad organizmui trūksta maistinių skaidulų. Kai viskas sustoja, tai jaučiasi ir fiziškai, ir emociškai. Nereguliarus tuštinimasis veikia net tavo koncentraciją. Gali net nejausti, bet vidinė įtampa kaupiasi.
Ką daryti, jei atpažinai save?
Geros žinios – tam, kad išspręstum šią problemą, nereikia drastiškų pokyčių ar brangių papildų.
Štai kas gali padėti:
Pakeisk pusryčius: vietoj baltos bandelės – avižinė košė su linų sėmenimis ir uogomis.
Į kiekvieną pagrindinį patiekalą įtrauk bent vieną „gyvą“ produktą – šviežios daržovės, žali lapai, avokadas, virti lęšiai.
Rinkis viso grūdo duoną, makaronus, ryžius.
Padidink skysčių kiekį – skaidulos be vandens neveikia tinkamai.
Užkandžiams vietoj sausainių – riešutai, džiovinti vaisiai ar obuolys su žievele.
Vienas mėnuo, kuris gali pakeisti tavo pojūčius
Pradėjęs valgyti daugiau skaidulų, žmonės neretai pasakoja apie neįtikėtiną skirtumą. Dingsta sunkumas po valgio, oda pradeda švytėti, virškinimas vėl tampa tavo draugas. Net nuotaika tarsi pasitaiso savaime.
Tačiau, maistinės skaidulos nėra stebuklas, bet jos padeda kūnui veikti taip, kaip jam priklauso. Tai yra paprastas būdas jaustis geriau – be dietų, be kaltės jausmo ir be didelio streso.
Gal šiandien kaip tik ta diena, kai į tavo lėkštę grįžta tai, ko ilgai trūko?