Skip to content

Ką daryti po smūgio į galvą

post head injury precautions

Smūgis į galvą – tai smūgis į kaukolę, galintis sužaloti smegenis arba aplinkinius audinius.

Po smūgio į galvą labai svarbu išlikti ramiam ir įvertinti situaciją. Svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius simptomus, kuriuos galite jausti, pavyzdžiui, galvos svaigimą ar galvos skausmą, nes tai yra pirmieji galimos problemos požymiai.

Įsitikinkite, kad esate saugioje aplinkoje, ir skirkite akimirką giliam kvėpavimui. Ledo uždėjimas gali padėti sumažinti patinimą, tačiau būtina stebėti savo būklę, ar nėra nerimą keliančių požymių.

Jei pastebėjote ką nors neįprasto, pavyzdžiui, nuolatinį galvos skausmą, sumišimą ar pusiausvyros sutrikimus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Išlikite ramūs ir įvertinkite

Po smūgio į galvą labai svarbu nedelsiant įvertinti savo būklę. Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip galvos skausmas, svaigulys, sumišimas, pykinimas ar kaklo skausmas. Jei patiriate kurį nors iš šių simptomų, tai gali reikšti rimtesnį sužalojimą.

Tada įsitikinkite, kad esate saugioje aplinkoje. Jei jaučiatės sutrikęs arba svaigsta galva, geriausia atsisėsti, kad nenukristumėte. Akimirką kvėpuokite ir išlikite ramūs; panika gali trukdyti aiškiai mąstyti.

Jei buvote nugriuvę arba praradote pusiausvyrą, patartina akimirką stabtelėti, kad susiorientuotumėte. Jei prireiktų pagalbos, nedvejodami paprašykite šalia esančio žmogaus pagalbos.

Patikrinkite simptomus

Dažniausi galvos traumos simptomai yra galvos skausmas, svaigulys, sumišimas, pykinimas, neryškus ar dvigubas matymas, nerišli kalba ir neįprastas nuovargis.

Jei patiriate bet kurį iš šių simptomų, labai svarbu į juos žiūrėti rimtai.

Be to, sunkumai prisimenant traumą sukėlusį įvykį gali reikšti smegenų sukrėtimą.

Visada atidžiai stebėkite savo būklę ir kreipkitės į gydytoją, jei simptomai paūmėja.

Leduokite ir pakelkite

Po galvos traumos ledo uždėjimas ant pažeistos vietos gali gerokai sumažinti patinimą ir palengvinti skausmą. Kad išvengtumėte tiesioginio kontakto su oda, naudokite švarų audeklą arba į rankšluostį įvyniotą ledo paketą. Kas valandą ledo dėkite po 15-20 minučių, bet venkite ilgesnio poveikio, kad nepažeistumėte odos.

Be to, pakelkite galvą, paremdami ją pagalvėmis arba sėdėdami patogioje kėdėje. Tai gali padėti sumažinti patinimą ir paskatinti geresnę kraujotaką, o tai padės atsigauti.

Atkreipkite dėmesį į savo kūną; jei jaučiate padidėjusį skausmą ar diskomfortą leduojant ar keliant, nedelsdami liaukitės. Kad išvengtumėte tolesnių traumų, labai svarbu nejudėti.

Šio proceso metu nuolat stebėkite savo simptomus ir kreipkitės į gydytoją, jei būklė pablogėja. Šie žingsniai gali labai padidinti jūsų komfortą ir padėti jums pasveikti.

Stebėkite pokyčius

Po galvos traumos turėtumėte atidžiai stebėti, ar nepasikeitė tokie simptomai, kaip galvos skausmas, svaigulys, pykinimas ar neįprastas elgesys. Atkreipkite dėmesį į bet kokį stiprėjantį dezorientacijos, sumišimo ar mieguistumo pojūtį, nes tai labai svarbūs požymiai.

Užtikrinkite, kad jūs arba su jumis esantis asmuo reguliariai stebėtų jūsų būklę. Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip sunkumas kalbėti, neryškus matymas ar pusiausvyros praradimas, ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Emociniai pokyčiai, tokie kaip padidėjęs dirglumas ar nuotaikų kaita, taip pat gali reikšti rimtesnę problemą. Jei abejojate dėl savo simptomų arba jei jie stiprėja, nedelsdami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Jūsų gerovė yra prioritetas, todėl pasitikėkite savo instinktais ir rūpinkitės savo sveikata.

Pailsėkite ir venkite įtampos

Po galvos traumos labai svarbu pailsinti kūną ir protą.

Pirmąsias kelias dienas venkite įtemptos veiklos, įskaitant sunkių daiktų kėlimą ir intensyvius fizinius pratimus, kad paskatintumėte gijimą.

Ribokite laiką, praleidžiamą prie ekrano, nes ryški šviesa ir greitai judantys vaizdai gali pabloginti simptomus.

Jei jaučiatės pavargę, dažnai snauskite ir ilsėkitės.

Būkite ramioje, tylioje aplinkoje, kad sumažintumėte stresą ir lengviau atsigautumėte.

Įsiklausykite į savo kūną; galvos svaigimas ar nuovargis yra ženklas, kad reikia sulėtinti tempą.

Kai pasijusite geriau, palaipsniui vėl imkitės veiklos ir visada teikite pirmenybę savo gerovei sveikimo metu.

Kreipkitės į gydytoją

Po galvos traumos nedelsdami kreipkitės į gydytoją, net jei iš pradžių jautėtės gerai. Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip nuolatinis galvos skausmas, svaigulys, pykinimas ar sumišimas. Jei pajutote bet kurį iš šių simptomų, nelaukite – nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Nuvykę į gydymo įstaigą, išsamiai papasakokite apie įvykį ir simptomus, kuriuos jaučiate. Ši informacija labai svarbi tiksliam įvertinimui. Sveikatos priežiūros specialistai gali atlikti fizinę apžiūrą, patikrinti jūsų refleksus arba paskirti atlikti vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, kompiuterinę tomografiją, kad nustatytų galimą kraujavimą ar smegenų patinimą.

Jei nesate tikri dėl sužalojimo sunkumo, saugiau kreiptis į gydytoją. Gydymo atidėliojimas gali turėti rimtų pasekmių.

Kad išvengtumėte komplikacijų, teikite pirmenybę savo sveikatai ir anksti spręskite galimas problemas. Nedvejodami kreipkitės pagalbos – nusipelnėte po nelaimingo atsitikimo jaustis saugiai ir užtikrintai.

Informuokite asmenį, kuriuo pasitikite

Jūsų saugumui labai svarbu apie galvos traumą informuoti žmogų, kuriuo pasitikite. Pagrindiniai simptomai, apie kuriuos reikia pranešti, yra galvos skausmas, svaigulys ar sumišimas. Pasirinkite žmogų, kuris į jūsų situaciją žiūri rimtai, gali stebėti jūsų būklę ir prireikus suteikti pagalbą. Pasidaliję informacija apie sužalojimą, jie galės įvertinti, ar reikia imtis tolesnių veiksmų, pavyzdžiui, kreiptis į gydytoją.

Be to, atsigavimo metu svarbu gauti emocinę paramą. Jūsų patikimas asmuo gali padėti jums išlikti ramiam ir atkreipti dėmesį į bet kokius simptomų pokyčius, ypač todėl, kad kai kurie iš jų gali pasireikšti vėliau. Nedvejokite – kreipkitės ir informuokite žmogų, kuriuo pasitikite, iškart po traumos.

Tolesni veiksmai pas gydytoją

Po galvos traumos labai svarbu suplanuoti tolesnius vizitus pas gydytoją, kad būtų užtikrintas tinkamas įvertinimas ir bet kokių galimų komplikacijų stebėjimas. Simptomai gali pasireikšti ne iš karto, todėl net jei jaučiatės gerai, būtina profesionali gydytojo konsultacija, kad įsitikintumėte, jog jūsų sveikatai negresia pavojus.

Lankydamiesi pas gydytoją būkite pasiruošę pateikti išsamią informaciją apie tai, kaip įvyko sužalojimas, ir visus simptomus, kuriuos pajutote po įvykio. Ši informacija labai svarbi tiksliam įvertinimui. Gydytojas gali atlikti fizinę apžiūrą ir paskirti atlikti vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, kompiuterinę tomografiją arba magnetinio rezonanso tomografiją, kad atmestų rimtus sužalojimus, pavyzdžiui, smegenų sukrėtimą arba lūžius.

Svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų dėl poilsio, veiklos apribojimų ir paskirtų vaistų. Jei simptomai stiprėja, pavyzdžiui,nuolatinis galvos skausmas, svaigulys ar sumišimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Dokumentuokite įvykį

Kad prisimintumėte galvos traumos detales, nedelsdami užfiksuokite įvykį. Užsirašykite datą, laiką ir tikslią sužalojimo vietą.

Nurodykite aplinkybes – ką darėte, kokie veiksniai prisidėjo ir kas buvo šalia.

Aprašykite smūgį ir tiesioginius simptomus, pavyzdžiui, galvos svaigimą, sumišimą ar pykinimą. Stebėkite, kaip simptomai keičiasi artimiausiomis valandomis ir dienomis, kad įvertintumėte sužalojimo rimtumą.

Jei sužalojimo vieta matoma, nufotografuokite vaizdinę dokumentaciją, ypač jei yra patinimas ar mėlynė.

Surinkite liudininkų parodymus ir nurodykite jų kontaktinius duomenis.

Tokie išsamūs dokumentai padės jums atsigauti ir pasitarnaus kaip nuoroda į bet kokias vėliau galinčias kilti komplikacijas. Kuo daugiau informacijos pateiksite dabar, tuo geriau būsite pasirengę bet kokiai būtinai tolesnei priežiūrai.

Užkirskite kelią būsimoms traumoms

Kad ateityje išvengtumėte galvos traumų, pradėkite nuo pavojų aplinkoje nustatymo ir pašalinimo. Pasirūpinkite, kad praėjimo takai būtų laisvi, pritvirtinkite palaidus kilimėlius ir palaikykite tinkamą apšvietimą. Jei sportuojate, visada dėvėkite tinkamas apsaugos priemones, pvz., šalmus ar kandiklius.

Be to, gerinkite pusiausvyrą ir koordinaciją, atlikdami tokius pratimus kaip joga ar taiči, kurie gali padėti sumažinti kritimo riziką. Palaikykite sveiką gyvenimo būdą, subalansuotą mitybą ir hidrataciją, kad palaikytumėte kaulų tvirtumą ir raumenų atsparumą.

Jei anksčiau patyrėte galvos traumų, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu, kad gautumėte individualių patarimų ir galimų gydymo būdų rizikai sumažinti. Galiausiai supažindinkite aplinkinius su saugos priemonėmis, kad visi išliktų budrūs.

Imdamiesi šių aktyvių veiksmų galite gerokai sumažinti tikimybę patirti kitą galvos traumą.

Gali būti įdomu

Ar galiu vairuoti po smūgio į galvą?

Ne, po smūgio į galvą negalima vairuoti tol, kol visiškai išnyks simptomai ir kol to neleis gydytojas.

Svarbu įvertinti, kaip jaučiatės; jei jaučiate galvos svaigimą, sumišimą ar galvos skausmą, vairuoti nesaugu.

Jūsų reakcija gali būti lėtesnė, o tai kelia pavojų kelyje.

Pirmenybę teikite savo saugumui ir palaukite, kol įsitikinsite, kad galite vairuoti.

Ką turėčiau valgyti po galvos traumos?

Po galvos traumos daugiausia dėmesio turėtumėte skirti gijimą ir smegenų veiklą palaikančiam maistui.

Vartokite daug vaisių ir daržovių, ypač tų, kuriuose gausu antioksidantų, pavyzdžiui, uogų ir lapinių žalumynų.

Omega-3 riebalų rūgštys, gaunamos iš žuvies ar riešutų, gali padėti sumažinti uždegimą.

Apsirūpinkite vandeniu ir apsvarstykite galimybę įtraukti baltymus, pavyzdžiui, liesą mėsą ar ankštines daržoves, kad lengviau atsigautumėte.

Venkite alkoholio ir sunkių patiekalų, kurie šiuo laikotarpiu gali sutrikdyti skrandžio veiklą.

Ar saugu miegoti iš karto po smegenų sukrėtimo?

Iš karto po smegenų sukrėtimo miegoti paprastai nėra saugu. Turite kurį laiką budėti, kad galėtumėte stebėti savo simptomus.

Jei pradedate jausti galvos svaigimą, pykinimą ar sumišimą, būtina kreiptis į gydytoją.

Tačiau, kai jūsų būklė stabili ir sveikatos priežiūros specialistas duoda žalią šviesą, galite ilsėtis.

Tik įsitikinkite, kad kas nors jus periodiškai tikrina, kad įsitikintų, jog viskas gerai.

Šioje situacijoje svarbiausia teikti pirmenybę savo saugumui.

Kiek laiko turėčiau palaukti, kol vėl pradėsiu sportuoti?

Po traumos, prieš pradėdami sportuoti, turėtumėte palaukti bent 24-48 valandas.

Įsiklausykite į savo kūną; jei jaučiate kokius nors simptomus, pavyzdžiui, galvos svaigimą ar galvos skausmą, geriau susilaikykite.

Palaipsniui grįžkite prie fizinio aktyvumo, pradėdami nuo lengvų pratimų ir stebėdami, kaip jaučiatės.

Jei nesate tikri, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kuris patars individualiai.

Norint saugiai sugrįžti prie įprastos veiklos, labai svarbu teikti pirmenybę sveikimui.

Koks yra ilgalaikis pasikartojančių galvos traumų poveikis?

Pasikartojančios galvos traumos gali sukelti rimtų ilgalaikių padarinių, įskaitant chroniškus galvos skausmus, kognityvinių funkcijų sutrikimus ir nuotaikos sutrikimus.

Gali sutrikti atmintis, būti sunku susikaupti ar atsirasti emocinių pokyčių.

Kai kuriais atvejais gali išsivystyti tokios būklės kaip lėtinė trauminė encefalopatija (LTE), kuri ilgainiui paveikia smegenų funkciją.

Labai svarbu stebėti bet kokius pasireiškiančius simptomus ir, pastebėjus reikšmingų psichinės ar fizinės sveikatos pokyčių, kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad, jei susitrenkėte galvą, svarbiausia išlikti ramiam ir įvertinti simptomus.

Naudokite ledą, ilsėkitės ir stebėkite bet kokius būklės pokyčius.

Nedvejodami kreipkitės pagalbos į žmogų, kuriuo pasitikite, ir atidžiai stebėkite savo padėtį.

Jei simptomai stiprėja, kreipkitės į gydytoją, kad užtikrintumėte savo saugumą.

Galiausiai imkitės atsargumo priemonių, kad ateityje išvengtumėte sužalojimų ir išliktumėte saugūs bei sveiki.