Skip to content

Ką valgyti apsinuodijus maistu

gentle foods for recovery

Apsinuodijimas maistu – tai liga, kurią sukelia užkrėstas maistas ar gėrimai ir kuri pasireiškia tokiais simptomais kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmas.

Patyrus apsinuodijimą maistu, labai svarbu sutelkti dėmesį į švelnų, neskanų maistą, kuris dar labiau nedirgintų skrandžio.

Iš pradžių turėtumėte vartoti tokius produktus kaip skaidrus sultinys ir paprasti ryžiai, kurie yra lengvai virškinami.

Kai pradėsite jaustis geriau, svarbu palaipsniui grįžti prie įprastos mitybos.

Jei iš karto pradėsite valgyti įprastą maistą, jūsų organizmas gali būti pervargęs, todėl labai svarbu neskubėti ir vartoti lengvai virškinamą maistą, kad sveikimas vyktų sklandžiai.

Apsinuodijimo maistu sveikimo supratimas

Sveikstant po apsinuodijimo maistu paprastai atliekami keli pagrindiniai veiksmai, padedantys organizmui pasveikti ir atgauti jėgas.

Pirma, reikia leisti virškinimo sistemai pailsėti. Kurį laiką venkite kieto maisto, ypač riebaus ar aštraus. Kai vėl norėsite valgyti, rinkitės neskanų maistą, pavyzdžiui, skrebučius ar krekerius. Šie maisto produktai yra švelnūs skrandžiui ir gali padėti sumažinti pykinimą.

Toliau klausykite savo kūno. Jei vis dar jaučiate pykinimą, galima nevalgyti ir sutelkti dėmesį į poilsį. Jūsų kūnui reikia energijos, kad galėtų kovoti su bet kokiu užsitęsusiu poveikiu, todėl pirmenybę teikite miegui ir poilsiui.

Kai būsite pasirengę įvesti daugiau maisto, rinkitės lengvai virškinamus produktus, pavyzdžiui, bananus, ryžius ar obuolių padažą. Šie maisto produktai gali suteikti būtinų maistinių medžiagų neapsunkindami jūsų organizmo.

Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į porcijų dydį; mažus patiekalus gali būti lengviau suvalgyti nei didesnius. Kai pradėsite jaustis geriau, palaipsniui į savo mitybą įtraukite daugiau įvairovės.

Drėkinimo svarba

Atsigavimo metu labai svarbu išlikti hidratuotam, nes vemiant ar viduriuojant organizmas netenka skysčių, o tai gali sukelti dehidrataciją. Kai esate dehidratuoti, gali pasireikšti tokie simptomai kaip galvos svaigimas, nuovargis ir sumišimas, todėl jums bus sunkiau atsigauti.

Norėdami su tuo kovoti, gerkite daug skysčių, daugiausia vandens, žolelių arbatų arba skaidraus sultinio. Šie gėrimai gali padėti papildyti prarastų skysčių atsargas neapsunkindami skrandžio.

Taip pat gali būti naudingi elektrolitų tirpalai, pavyzdžiui, sportiniai gėrimai arba geriamieji rehidracijos tirpalai. Jie padeda pakeisti ne tik skysčius, bet ir svarbius mineralus, tokius kaip natris ir kalis, kurie reikalingi tinkamam organizmo funkcionavimui. Jei paprastas vanduo jums nepatinka, pabandykite jį pagardinti griežinėliu citrinos arba šlakeliu sulčių.

Geriausia skysčius gurkšnoti lėtai, ypač jei vis dar jaučiate pykinimą. Venkite kofeino turinčių ar alkoholinių gėrimų, nes jie gali dar labiau dehidratuoti.

Atkreipkite dėmesį į savo organizmą; jei negalite sulaikyti skysčių, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą. Atminkite, kad hidratacija yra labai svarbus žingsnis sveikimo kelyje, todėl gydydamiesi teikite jai pirmenybę.

Švelnus maistas, nuo kurio reikėtų pradėti

Po apsinuodijimo maistu svarbu palengvinti grįžimą prie valgymo ir pradėti valgyti nuo švelnių maisto produktų, kurie nesutrikdys skrandžio.

Pradėkite nuo skaidraus sultinio, nes jis lengvai virškinamas ir drėkina organizmą. Vištienos ar daržovių sultinys gali būti raminantis, be to, jis padeda atstatyti prarastus skysčius.

Tada apsvarstykite paprastus virtus ryžius. Jie yra neryškūs, juose mažai skaidulų ir jie gali padėti sutvirtinti išmatas. Taip pat galite išbandyti paprastus skrebučius ar krekerius, kurie yra lengvi skrandžiui. Tik įsitikinkite, kad kol kas juose nėra sviesto ar tepamo sviesto.

Kitas geras pasirinkimas – bananai. Jie minkšti, lengvai virškinami ir juose gausu kalio, kuris gali padėti papildyti prarastas maistines medžiagas. Obuolių padažas taip pat švelnus skrandžiui ir gali suteikti šiek tiek saldumo.

Jei jaučiatės pasiruošę, galite įmaišyti šiek tiek paprasto jogurto. Jogurte esantys probiotikai gali padėti atkurti žarnyno florą, tačiau rinkitės neriebų arba neriebų maistą.

Nepamirškite įsiklausyti į savo kūną; jei kas nors nepatinka, geriausia atsisakyti ir pabandyti vėliau. Pradėję vartoti šiuos švelnius maisto produktus, galite atsigauti ir atgauti apetitą.

Laipsniškas kieto maisto įvedimas

Kai skrandis pradeda nusistovėti, laikas palaipsniui įvesti kietą maistą, kuris vis dar yra švelnus jūsų virškinimo sistemai. Pradėkite nuo nedidelių porcijų neskanių produktų, pavyzdžiui, ryžių, paprastų skrebučių ar virtų bulvių. Šie maisto produktai yra lengvai virškinami ir gali padėti lengviau grįžti prie valgymo neapsunkinant skrandžio.

Taip pat apsvarstykite galimybę pridėti paprastų, garuose virtų daržovių, pavyzdžiui, morkų ar cukinijų. Jos yra minkštos ir maistingos, aprūpina svarbiausiais vitaminais, tačiau nevargina virškinamojo trakto.

Be to, galite išbandyti liesus baltymus, pavyzdžiui, vištieną ar žuvį, tačiau įsitikinkite, kad jie paruošti paprastai – geriausia kepti ant grotelių arba troškinti garuose.

Kai pasijusite geriau, palaipsniui įtraukite neriebius pieno produktus, pavyzdžiui, jogurtą ar varškę. Jie gali padėti papildyti naudingųjų bakterijų kiekį žarnyne ir padėti atsigauti. Nepamirškite įsiklausyti į savo organizmą; jei koks nors maistas nepatinka, sumažinkite jo kiekį ir šiek tiek ilgiau laikykitės paprastesnių patiekalų.

Būkite hidratuoti – gurkšnokite vandenį arba žolelių arbatas, nes tai padės atsigauti. Lėtai vėl įvesdami kietą maistą ir stebėdami, kaip jaučiatės, galėsite atkurti savo mitybą nerizikuodami patirti dar vieną diskomforto priepuolį.

Maisto produktai, kurių reikia vengti

Kai vėl įvedate maisto produktus, taip pat svarbu žinoti, ko vengti, kad išvengtumėte tolesnio skrandžio dirginimo.

Pirmiausia venkite riebaus ir riebaus maisto. Tokie produktai, kaip kepta vištiena, pica ir gausūs padažai, gali sutrikdyti virškinimo sistemą ir apsunkinti atsigavimą.

Taip pat atsisakykite aštraus maisto. Jie gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti diskomfortą. Taip pat iš pradžių venkite pieno produktų; po apsinuodijimo maistu jie gali būti sunkiai virškinami, ypač jei viduriuojate. Jei vėliau norėsite pieno produktų, rinkitės produktus be laktozės.

Taip pat turėtumėte vengti daug skaidulų turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, pupelių ar neskaldytų grūdų, nes dabar jie gali būti sunkūs jūsų organizmui. Saldūs užkandžiai ir gazuoti gėrimai taip pat draudžiami; jie gali sukelti pilvo pūtimą ir tolesnes virškinimo problemas.

Galiausiai ribokite kofeino ir alkoholio kiekį. Abu šie gėrimai gali dehidratuoti ir dirginti skrandį.

Vietoj to rinkitės švelnius, negausius maisto produktus, pavyzdžiui, skrebučius ir bananus. Vengdami šių produktų, suteiksite skrandžiui geriausią galimybę pasveikti ir grįžti į normalią būseną.

Probiotikai ir žarnyno sveikata

Probiotikai labai svarbūs atkuriant žarnyno sveikatą po apsinuodijimo maistu. Šios naudingosios bakterijos gali padėti subalansuoti žarnyno florą, kuri dažnai sutrinka susirgus per maistą plintančiomis ligomis. Probiotikai, atkurdami gerąsias bakterijas, gali palengvinti virškinimą ir sustiprinti imuninę sistemą.

Probiotikų galima rasti įvairiuose šaltiniuose, pavyzdžiui, jogurte, kefyre, raugintuose kopūstuose ir kituose raugintuose maisto produktuose. Jei renkatės maisto papildus, ieškokite tokių, kurių sudėtyje yra Lactobacillus ir Bifidobacterium padermių, kurios pasižymi veiksmingumu. Rinkdamiesi probiotiką, patikrinkite, ar jo sudėtyje yra bent milijardas CFU (kolonijas sudarančių vienetų), kad jis būtų maksimaliai naudingas.

Probiotikų įtraukimas į mitybą taip pat gali palengvinti tokius simptomus, kaip pilvo pūtimas ar viduriavimas, kurie gali išlikti po apsinuodijimo maistu. Pradėkite nuo nedidelių kiekių, ypač jei skrandis vis dar jautrus, ir palaipsniui didinkite jų kiekį, kai pasijusite geriau.

Nepamirškite probiotikų vartoti kartu su maistu, kuriame gausu prebiotikų, pavyzdžiui,bananais, svogūnais ir česnakais, kad dar labiau palaikytumėte žarnyno sveikatą. Kartu jie padės greičiau atsigauti ir atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą po apsinuodijimo maistu.

Kada kreiptis į gydytoją

Atpažinti, kada kreiptis į gydytoją apsinuodijus maistu, gali būti ne mažiau svarbu nei atkurti žarnyno sveikatą probiotikais. Jei jaučiate sunkius simptomus, tokius kaip aukštas karščiavimas (daugiau nei 101,5 °F), ilgalaikis vėmimas ar dehidratacijos požymiai, pavyzdžiui,galvos svaigimas, burnos džiūvimas ar nedidelis šlapinimasis, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Taip pat turėtumėte kreiptis pagalbos, jei pilvo skausmas yra stiprus ar nuolatinis arba jei viduriavimas trunka ilgiau nei tris dienas. Kraujas išmatose ar vėmaluose yra dar vienas nerimą keliantis požymis, dėl kurio būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Tam tikros grupės, pavyzdžiui, maži vaikai, nėščios moterys, vyresnio amžiaus žmonės arba asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, yra labiau pažeidžiami apsinuodijimo maistu komplikacijų. Jei priklausote vienai iš šių kategorijų, nedvejodami kreipkitės pagalbos net dėl lengvų simptomų.

Gali būti įdomu

Ar galima gerti kavą apsinuodijus maistu?

Ne, apsinuodijus maistu geriau vengti gerti kavą. Kofeinas gali sudirginti skrandį ir pabloginti dehidrataciją.

Vietoj to daugiausia dėmesio skirkite drėkinimui vandeniu arba skaidriu sultiniu.

Kai pradėsite jaustis geriau ir skrandis atsistatys, galite palaipsniui vėl pradėti gerti kavą, jei norite.

Tiesiog įsiklausykite į savo organizmą ir atsižvelkite į tai, kaip jis reaguoja, prieš vėl pradėdami vartoti įprastą kofeino kiekį.

Ar yra specifinių vitaminų, padedančių atsigauti po apsinuodijimo maistu?

Tam tikri vitaminai gali padėti atsigauti po apsinuodijimo maistu.

Vitaminas C stiprina imuninę sistemą ir padeda pasveikti.

B grupės vitaminai, tokie kaip B6 ir B12, palaiko energijos lygį ir smegenų veiklą, o tai gali būti labai svarbu sveikstant.

Be to, vitaminas D yra svarbus imuniniam atsakui.

Vartojant maisto produktus, kuriuose gausu šių vitaminų, arba vartojant maisto papildus, galima padėti organizmui atsigauti.

Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus.

Ar po apsinuodijimo maistu turėčiau visiškai vengti pieno produktų?

Apsinuodijus maistu patartina visiškai vengti pieno produktų.

Pieno produktai gali būti nepalankūs jūsų skrandžiui, ypač jei jis jau yra sutrikęs, todėl padidėja pilvo pūtimas ir diskomfortas.

Vietoj to, kol pasijusite geriau, daugiausia dėmesio skirkite gryniems skysčiams ir neriebiam maistui.

Kai pasveiksite, galite palaipsniui vėl pradėti vartoti pieno produktus, kad pamatytumėte, kaip reaguoja jūsų organizmas.

Visada klausykite savo kūno ir atitinkamai prisitaikykite, kad sveikimo procesas būtų sklandesnis.

Kiek laiko turėčiau palaukti prieš grįždamas prie įprastos mitybos?

Paprastai po to, kai simptomai išnyksta, prieš grįždami prie įprastos mitybos, turėtumėte palaukti bent 24-48 valandas.

Pradėkite nuo neskanių maisto produktų ir palaipsniui pradėkite valgyti sudėtingesnius patiekalus, kai skrandis pasijus geriau.

Atkreipkite dėmesį į savo kūną; jei jaučiate diskomfortą, sumažinkite tempą.

Taip pat labai svarbu palaikyti hidrataciją.

Kiekvieno žmogaus atsigavimas skiriasi, todėl klausykite savo nuojautos ir skirkite sau laiko tinkamai pasveikti.

Ar atsigavus po apsinuodijimo maistu saugu sportuoti?

Po apsinuodijimo maistu paprastai saugu mankštintis, tačiau svarbu klausyti savo kūno.

Jei jaučiate silpnumą ar nuovargį, skirkite sau daugiau laiko pailsėti.

Pradėkite nuo lengvos veiklos, pavyzdžiui, pasivaikščiojimo, ir tik tada grįžkite prie įprastos veiklos.

Būkite hidratuoti ir atkreipkite dėmesį į bet kokį diskomfortą.

Jei nesate tikri, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu, kuris padės užtikrinti, kad esate pasirengę saugiai tęsti treniruotes.

Išvada

Atsigauti po apsinuodijimo maistu reikia kantrybės, tačiau su tinkamais maisto produktais galite lengviau grįžti į sveikatą.

Pradėkite nuo švelnių, neskanių patiekalų ir daugiausia dėmesio skirkite hidratacijai.

Sugrįžus apetitui, palaipsniui valgykite daugiau kieto maisto, tačiau venkite bet ko riebaus ar aštraus.

Nepamirškite, kad svarbiausia klausyti savo kūno. Jei nepastebite pagerėjimo arba simptomai paūmėja, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

Jūsų sveikata to verta!