Skip to content

Ko nevalgyti, kai esate nėščia

foods to avoid during pregnancy

Kai kalbame apie tai, ko negalima valgyti nėštumo metu, turime omenyje tam tikrus maisto produktus, kurie gali kelti pavojų motinos ir besivystančio kūdikio sveikatai.

Tam tikri produktai, pavyzdžiui, žalia arba nepakankamai termiškai apdorota mėsa ir daug gyvsidabrio turinčios jūros gėrybės, gali sukelti rimtų komplikacijų nėštumo metu. Be to, kai kuriuose pieno produktuose ir perdirbtuose užkandžiuose taip pat gali būti kenksmingų bakterijų ar priedų, kurių geriau vengti.

Tiesioginis atsakymas į klausimą, ko turėtumėte vengti: turėtumėte vengti žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, daug gyvsidabrio turinčios žuvies, pavyzdžiui, ryklio ir kardžuvės, nepasterizuotų pieno produktų ir bet kokių perdirbtų užkandžių, kuriuose gali būti kenksmingų ingredientų.

Labai svarbu suprasti šiuos pavojus ir paneigti bet kokius klaidingus įsitikinimus, kurie gali lemti netinkamą mitybos pasirinkimą nėštumo metu.

Nepamirškite pirmenybę teikti subalansuotai mitybai, kuri palaiko jūsų sveikatą ir kūdikio vystymąsi.

Žalia arba nepakankamai išvirta mėsa

Venkite valgyti žalią arba nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, nes joje gali būti kenksmingų bakterijų ir parazitų, kurie kelia pavojų jums ir jūsų kūdikiui. Dažniausi kaltininkai yra salmonelės, E. coli ir listerijos, kurios gali sukelti sunkias per maistą plintančias ligas. Šios infekcijos gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, persileidimą, priešlaikinį gimdymą arba rimtų naujagimio sveikatos problemų.

Kai esate nėščia, jūsų imuninė sistema yra labiau pažeidžiama, todėl labai svarbu teikti pirmenybę maisto saugai. Visada patikrinkite, ar mėsa iškepta iki saugios vidinės temperatūros – paukštiena iki 165°F, malta mėsa iki 160°F, o sveiki mėsos gabalai iki 145°F. Tiksliai temperatūrai patvirtinti naudokite mėsos termometrą.

Be to, būkite atsargūs su delikatesine mėsa ir dešrelėmis, nes jos taip pat gali būti užkrėstos listerijomis. Jei trokštate šių maisto produktų, prieš valgydami geriausia juos pašildyti iki garuojančio karščio.

Rinkitės gerai termiškai apdorotus patiekalus ir venkite tokių patiekalų kaip kepsnių tartaras ar suši, kuriuose yra žalios mėsos. Atsižvelgdami į tai, ką valgote, galite apsaugoti savo sveikatą ir kūdikio vystymąsi.

Tam tikros jūros gėrybių rūšys

Kai kurios jūros gėrybių rūšys dėl didelio gyvsidabrio ir kitų kenksmingų medžiagų kiekio gali kelti didelį pavojų nėštumo metu. Labai svarbu žinoti, kokių jūros gėrybių rūšių turėtumėte vengti, kad apsaugotumėte savo sveikatą ir kūdikio vystymąsi.

Ryklys, kardžuvė, karališkoji skumbrė ir jūros dygliuotoji žuvis yra didžiausi gyvsidabrio kaltininkai. Jų vartojimas gali sukelti rimtų komplikacijų, nes gyvsidabris gali paveikti kūdikio smegenų vystymąsi. Vietoj to rinkitės saugesnius produktus, pavyzdžiui, lašišą, krevetes ir konservuotą tuną, kuriuose gyvsidabrio kiekis paprastai būna mažesnis.

Taip pat turėtumėte vengti žalių arba nepakankamai termiškai apdorotų jūros gėrybių, nes jose gali būti kenksmingų bakterijų ir parazitų. Suši, austrės ir moliuskai gali kelti papildomą pavojų, todėl nėštumo metu jų venkite.

Jei nesate tikri dėl konkrečių jūros gėrybių, visada patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Jie gali patarti, ką saugu valgyti, ir padėti priimti pagrįstus sprendimus.

Nepasterizuoti pieno produktai

Dėl nepasterizuotų pieno produktų galite užsikrėsti kenksmingomis bakterijomis, pavyzdžiui, listerijomis, kurios gali sukelti rimtų komplikacijų nėštumo metu. Vartojant šiuos produktus gali padidėti persileidimo, priešlaikinio gimdymo ar sunkių naujagimio ligų rizika. Būtina vengti tokių produktų, kaip žalias pienas, tam tikri sūriai, pagaminti iš nepasterizuoto pieno, ir bet kokie nepasterizuoti grietinėlės produktai.

Apsipirkdami visada patikrinkite etiketes ir įsitikinkite, kad pieno produktai pasterizuoti. Ieškokite iš pasterizuoto pieno pagamintų sūrių rūšių, pavyzdžiui, čederio, mocarelos ar kreminio sūrio. Minkšti sūriai, tokie kaip feta, Brie ar mėlynasis sūris, dažnai kelia didesnę riziką, jei jie nepasterizuoti, todėl venkite šių sūrių, nebent galite patikrinti, ar jie saugūs.

Jei valgote ne restorane, pasiteiraukite apie patiekalams naudojamus pieno produktus. Restoranai gali patiekti nepasterizuotus produktus jums nežinant. Jūsų sveikatai ir kūdikio gerovei labai svarbu būti budriems dėl to, ką vartojate.

Sąmoningas pasirinkimas padeda išvengti nereikalingos rizikos ir išlaikyti nėštumą kuo sveikesnį. Atminkite, kad visuomet geriau saugotis, nei gailėtis, kai kalbama apie mitybą šiuo svarbiu laikotarpiu.

Žali kiaušiniai ir patiekalai

Žali kiaušiniai gali kelti rimtą pavojų nėštumo metu dėl galimų salmonelių bakterijų, kurios gali sukelti per maistą plintančias ligas. Vartojant žalius arba nepakankamai termiškai apdorotus kiaušinius gali kilti pavojus jums ir jūsų kūdikiui. Salmonella infekcijos simptomai yra karščiavimas, viduriavimas ir pilvo spazmai, kurie gali būti ypač pavojingi nėštumo metu.

Turėtumėte vengti patiekalų, kuriuose yra žalių kiaušinių, pavyzdžiui, naminio majonezo, Cezario salotų padažų ir tam tikrų desertų, pavyzdžiui, putėsių ar tiramisu. Daugelis žmonių mėgsta šiuos patiekalus, tačiau rizika sveikatai, kai laukiatės, to neverta. Verčiau rinkitės virtus kiaušinių patiekalus, kai kiaušiniai ruošiami tol, kol baltymai ir tryniai tampa standūs.

Jei trokštate skanių pusryčių, skanūs ir saugūs yra plakti arba kietai virti kiaušiniai. Juose yra svarbiausių maistinių medžiagų, kurios gali būti naudingos jums ir augančiam kūdikiui. Pirkdami visuomet skaitykite etiketes ir tikrinkite, ar nėra pasterizuotų kiaušinių produktų, nes tai saugesnės alternatyvos, kuriomis galite mėgautis nesijaudindami.

Trumpai tariant, budriai venkite žalių kiaušinių ir patiekalų, kad apsaugotumėte savo ir savo mažylio sveikatą.

Perdirbtas nesveikas maistas

Perdirbtas nesveikas maistas gali atrodyti viliojantis, tačiau nėštumo metu jis gali sukelti nereikalingą pavojų sveikatai, kurio turėtumėte vengti. Šiuose maisto produktuose dažnai būna daug pridėtinio cukraus, nesveikų riebalų ir konservantų, kurie gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą ir kūdikio vystymąsi.

Vartojant perdirbtą nesveiką maistą ne tik negaunama svarbiausių maistinių medžiagų, bet ir padidėja nėščiųjų diabeto, per didelio svorio priaugimo ir kitų komplikacijų rizika. Užuot ragavę saldžių užkandžių ar riebaus greitojo maisto, rinkitės sveikus, maistinių medžiagų turinčius produktus, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, neskaldytus grūdus ir liesus baltymus.

Be to, dėl tokio nesveiko maisto galite jaustis vangūs ir pavargę, o tai nėra idealu, kai jau susiduriate su nuovargiu, kuris dažnai lydi nėštumą. Rinkdamiesi sveikesnes alternatyvas, ne tik jausitės geriau fiziškai, bet ir suteiksite augančiam kūdikiui geriausią įmanomą pradžią.

Nepamirškite skaityti maisto produktų etikečių! Jos gali atskleisti paslėptą cukrų ir nesveikus ingredientus, kurie gali jus nustebinti. Galiausiai nėštumo metu labai svarbu teikti pirmenybę mitybai, todėl rinkitės remdamiesi informacija ir sutelkite dėmesį į tai, kad maitintumėte savo kūną ir kūdikį.

Daug gyvsidabrio turinčios žuvys

Tam tikrų rūšių žuvyse yra daug gyvsidabrio, kuris gali kelti rimtą pavojų jūsų kūdikio vystymuisi nėštumo metu. Svarbu žinoti, kokių žuvų vengti, kad ir jūs, ir jūsų kūdikis būtų saugūs. Tokios žuvys kaip ryklys, kardžuvė, karališkoji skumbrė ir tilefish garsėja dideliu gyvsidabrio kiekiu. Vartojant šias žuvis gyvsidabris gali kauptis jūsų organizme ir pakenkti jūsų kūdikio smegenims ir nervų sistemai.

Vietoj to rinkitės mažai gyvsidabrio turinčią žuvį, pavyzdžiui, lašišą, krevetes ir tilapijas. Šios žuvys suteikia vertingų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra gyvybiškai svarbios jūsų kūdikio augimui. Rinkdamiesi žuvį įsitikinkite, kad suvartojate ne daugiau kaip 8-12 uncijų per savaitę, ir visada patikrinkite vietos rekomendacijas dėl bet kokios jūsų vietovėje sugautos žuvies.

Jei mėgstate sušius ar žalią žuvį, nėštumo metu geriau jos vengti. Žalioje žuvyje esančio gyvsidabrio ir bakterijų keliama rizika gerokai viršija bet kokią galimą naudą.

Kofeinas ir alkoholis

Nors renkatės saugius maisto produktus, pavyzdžiui, mažai gyvsidabrio turinčią žuvį, taip pat svarbu apsvarstyti kofeino ir alkoholio vartojimą nėštumo metu. Abi medžiagos gali turėti įtakos jūsų kūdikio vystymuisi, todėl patartina jas riboti arbavengti.

Kofeinas, kurio yra kavoje, arbatoje, šokolade ir kai kuriuose gazuotuose gėrimuose, gali prasiskverbti per placentą ir paveikti kūdikio širdies ritmą bei medžiagų apykaitą. Nors saikingas kofeino vartojimas (apie 200 mg per dieną) paprastai laikomas saugiu, geriau būti atsargesniems. Galbūt norėsite pereiti prie kofeino be kofeino arba žolelių arbatų, kurios žinomos kaip saugios nėštumo metu.

Alkoholis kelia dar didesnį pavojų. Nėštumo metu joks alkoholio kiekis nelaikomas saugiu, nes jis gali sukelti vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus (FASD), dėl kurių jūsų vaikas visą gyvenimą turės raidos problemų. Siekiant apsaugoti kūdikio sveikatą, būtina vengti visų alkoholinių gėrimų, įskaitant vyną ir alų.

Gali būti įdomu

Ar galiu nėštumo metu valgyti maisto likučius?

Taip, nėštumo metu galima valgyti likučius, tačiau svarbu su jais elgtis saugiai.

Kad sunaikintumėte kenksmingas bakterijas, likučius pašildykite bent iki 165 °C temperatūros. Nedelsdami laikykite juos šaldytuve ir suvartokite per tris-keturias dienas.

Jei nuo jų sklinda nemalonus kvapas arba jie atrodo keistai, geriausia juos išmesti. Rūpinimasis maisto sauga padeda išlaikyti jūsų ir jūsų kūdikio sveikatą nėštumo metu.

Mėgaukitės maistu, bet pirmenybę teikite saugumui!

Kaip užtikrinti, kad mano maistas būtų saugus valgyti?

Norėdami užtikrinti, kad maistas būtų saugus valgyti, prieš tvarkydami maistą visada nusiplaukite rankas.

Kruopščiai išvirkite mėsą ir kiaušinius, kad žūtų kenksmingos bakterijos.

Palaikykite švarą virtuvėje reguliariai dezinfekuodami paviršius ir indus.

Maisto likučius nedelsdami laikykite šaldytuve ir suvalgykite per kelias dienas.

Venkite kryžminės taršos naudodami atskiras pjaustymo lenteles žaliai mėsai ir daržovėms.

Galiausiai patikrinkite produktų tinkamumo vartoti termin us, kad įsitikintumėte, jog valgote šviežią maistą.

Ar yra saugių alternatyvų daug gyvsidabrio turinčiai žuviai?

Saugios alternatyvos daug gyvsidabrio turinčioms žuvims yra lašiša, sardinės ir upėtakiai. Šiose žuvyse ne tik mažiau gyvsidabrio, bet ir gausu sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių.

Taip pat galite rinktis konservuotą šviesųjį tuną, kuriame gyvsidabrio yra mažiau nei ilgapelekio tuno.

Kad užtikrintumėte saugumą, visada patikrinkite vietos rekomendacijas dėl netoliese esančiuose vandenyse sugautos žuvies.

Mėgaukitės maistu teikdami pirmenybę savo gerovei!

Kokia rizika kyla valgant perdirbtą maistą nėštumo metu?

Perdirbtų maisto produktų vartojimas nėštumo metu gali kelti keletą pavojų tiek jums, tiek jūsų kūdikiui.

Šiuose maisto produktuose dažnai būna nesveikų riebalų, daug cukraus ir natrio, o tai gali prisidėti prie svorio augimo ir nėščiųjų diabeto. Juose taip pat trūksta svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų kūdikio vystymuisi.

Be to, kai kuriuose perdirbtuose maisto produktuose gali būti kenksmingų priedų ar konservantų.

Geriau rinktis sveikus, maistinių medžiagų turinčius maisto produktus, kurie palaiko sveiką nėštumą ir jums, ir jūsų mažyliui.

Ar saugu vartoti žolelių arbatas nėštumo metu?

Vartojant žolelių arbatas nėštumo metu svarbu būti atsargiems, nes kai kurios iš jų gali būti nesaugios.

Kai kurios vaistažolių arbatos gali būti naudingos, pavyzdžiui, malšinančios pykinimą, tačiau kitos gali kelti pavojų.

Visada patikrinkite sudedamąsias dalis ir pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad įsitikintumėte, jog jos jums tinka.

Paprastai rekomenduojami saugūs variantai, pavyzdžiui, imbiero ar pipirmėčių arbata.

Būkite informuoti, nes kai kurios vaistažolės gali turėti netikėtą poveikį jums ir jūsų kūdikiui.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad nėštumo metu labai svarbu nepamiršti, ką valgote, kad būtų užtikrinta jūsų sveikata ir kūdikio vystymasis.

Venkite žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, daug gyvsidabrio turinčių jūros gėrybių, nepasterizuotų pieno produktų ir žalių kiaušinių.

Atsargiai vartokite perdirbtą nesveiką maistą, kofeiną ir alkoholį, nes jie gali kelti pavojų.

Rinkdamiesi informaciją, padėsite užtikrinti sveikesnį nėštumą ir šviesesnę pradžią savo mažyliui.

Visada konsultuokitės su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad gautumėte individualių patarimų ir rekomendacijų.