Skip to content

Laimo liga: simptomai, diagnostika ir gydymo būdai

Laimo liga: simptomai, diagnostika ir gydymo būdai

Laimo liga – tai vis dažniau diagnuozuojama infekcinė liga, kurią sukelia erkių platinamos bakterijos. Nors daugeliu atveju laimo liga sėkmingai gydoma, ankstyva jos atpažinimas ir teisingas gydymas yra būtini norint išvengti galimų rimtų pasekmių. Svarbu žinoti, kad laimo ligos simptomai gali būti įvairūs ir ne visada iš karto pastebimi, todėl informacijos apie šią ligą plitimas yra labai svarbus visuomenės sveikatos aspektu. Atsižvelgiant į tai, kad ligos paplitimas didėja, visuomenės informuotumas apie laimo ligos simptomus, geriausių vaistų nuo laimo ligos veiksmingumą ir gydymo būdus yra labai svarbus.

Šiame straipsnyje aprėpsime pagrindines temas, susijusias su laimo liga: kas yra laimo liga, kaip atpažinti jos simptomus, kokios yra šiuolaikinės diagnostikos ir gydymo galimybės. Taip pat bus aptarta, kaip užkirsti kelią šios ligos plitimui ir kokie yra efektyviausi būdai jos prevencijai. Be to, bus nagrinėjama, ar laimo liga yra pagydoma, ir aptarti galimi jos ilgalaikiai poveikiai asmens sveikatai. Suteikdami šią informaciją, siekiame padidinti visuomenės sąmoningumą ir paruošti žmones adekvačiai reaguoti į laimo ligos atvejus.

Kas yra Laimo liga?

Laimo liga, dar žinoma kaip boreliozė, yra infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi. Šios bakterijos perduodamos žmonėms ir gyvūnams per erkių, besimaitinančių jų krauju, įkandimus. Infekcija gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant nuo gripą primenančių požymių, tokiais kaip sąnarių patinimas, silpnumas ar net laikinas paralyžius, iki odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo 46.

Simptomai ir požymiai

Laimo ligos simptomai ir požymiai gali skirtis, priklausomai nuo ligos stadijos. Ankstyvieji požymiai dažniausiai apima mažą raudoną guzelį įkandimo vietoje, primenantį uodo įkandimo žymę, ir gali pasireikšti besiplečiantis raudonas bėrimas, vadinamas migruojančia eritema. Taip pat gali atsirasti karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, galvos ir kiti kūno skausmai, kaklo standumas, patinti limfmazgiai 4. Vėlesnėse stadijose simptomai gali apimti stiprūs sąnarių skausmai ir patinimai, neurologinės problemos, širdies problemos, akių ir kepenų uždegimas 4.

Užsikrėtimo rizika

Borelioze gali užsikrėsti bet kas, tačiau didesnė užsikrėtimo tikimybė yra asmenims, praleidžiantiems daug laiko gamtoje, pavyzdžiui, dirbantiems miške ir lauke, žemdirbiams, keliautojams, turistams, sportininkams, uogautojams, grybautojams, kariams, medžiotojams 4.

Laimo ligos sukėlėjas ir pernešėjai

Laimo ligą sukelia Borrelia burgdorferi bakterijos, kurios dažniausiai randamos elnių, smulkių graužikų, paukščių organizme. Ligos sukėlėjus žmogui perneša tam tikrų rūšių erkės. Lietuvoje Laimo ligą platina iksodinės (ganyklinės) Ixodes ricinus erkės. Tiek nimfos tiek suaugusios erkės gali užkrėsti žmogų 68.

Prevencija

Prevencijos priemonės apima erkių įkandimų vengimą, vilkint šviesius rūbus, kurie leidžia anksti pastebėti erkę, naudojant specialias priemones (repelentus) atbaidančius erkes, bei grįžus iš miško būtina apžiūrėti visą kūną 6.

Laimo liga yra bakterinė infekcija, kuri gali pažeisti įvairius organus ir sistemas. Nors liga infekcinė, ji neužkrečiama žmogaus tarpusavio kontaktu, nes bakterijas perneša tik erkės 9. Laiku nediagnozavus ligos ir nepradėjus gydymo, gali atsirasti rimtų komplikacijų 9.

Laimo ligos simptomai

Laimo liga pasižymi įvairiais simptomais, kurie priklauso nuo ligos stadijos. Svarbu atpažinti šiuos simptomus, kad būtų galima laiku pradėti gydymą.

Ankstyvieji simptomai

  1. Mažas raudonas guzelis po erkės įkandimo ar pašalinimo vietoje, kuris paprastai praeina per kelias dienas ir nereiškia Laimo ligos 16.
  2. Besiplečiantis raudonas bėrimas – migruojanti eritema (Erythema migrans), kuri yra didesnė nei 5 cm ir lėtai plečiasi. Migruojanti eritema gali padidėti iki maždaug 30 cm 16.
  3. Bendrieji infekcijos požymiai, tokie kaip karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, galvos ir kiti kūno skausmai, kaklo standumas, patinti limfmazgiai 16.

Įsisenėję simptomai

  1. Bėrimas kitose kūno vietose, stiprūs sąnarių skausmai ir patinimai, ypač dažnai pasireiškia keliuose. Skausmas gali pereiti nuo vieno sąnario prie kito 16.
  2. Neurologiniai sutrikimai, tokie kaip smegenis supančios membranos uždegimas (meningitas), laikinas vienos veido pusės paralyžius, galūnių tirpimas ar silpnumas ir raumenų judėjimo sutrikimas 16.
  3. Širdies problemos, įskaitant nereguliarų širdies plakimą, akių uždegimą, kepenų uždegimą (hepatitas), sunkus nuovargis 16.

Rečiau pasitaikantys simptomai

  1. Gerybinė odos limfocitoma, sudarančią 1–3 proc. Laimo ligos klinikinių formų. Tai raudonos ar melsvai violetinės spalvos putlus, neskausmingas mazgelis, dažniausiai susidarantis ausų kaušelių, krūtų spenelių ar sėklidžių srityje, labiau būdinga vaikams 17.
  2. Lėtinis artritas, kuris išsivysto kartojantis negydomo ūmaus artrito atakoms, labai sutrinka sąnarių funkcija 17.
  3. Odos pažeidimai, tokie kaip lėtinis atrofinis akrodermatitas, kuriuo dažniausiai serga vyresnio amžiaus asmenys – dažniausiai moterys nei vyrai. Pažeidžiama galūnių, dažniausiai tiesiamųjų paviršių, oda 17.

Atkreipiant dėmesį į šiuos simptomus ir požymius, galima anksti atpažinti Laimo ligą ir pradėti veiksmingą gydymą, kuris gali užkirsti kelią ligos progresavimui ir sunkioms komplikacijoms.

Laimo ligos diagnostika

Laimo ligos diagnostika yra sudėtingas procesas, kuris apima keletą žingsnių ir metodų. Šiame skyriuje aptarsime pagrindinius diagnostikos metodus ir rekomenduojamus tyrimus, kurie padeda nustatyti šią ligą.

Diagnostikos metodai

Prieš atliekant tyrimą dėl Laimo ligos, svarbu įvertinti tikimybę, kad pacientas galėjo užsikrėsti. Tai apima simptomų, geografijos ir elgesio rizikos veiksnių analizę 20. Jei yra pagrįsta įtaka, kad pacientas galėjo užsikrėsti borelioze, serologinis tyrimas gali būti labai naudingas 20. Svarbu prisiminti, kad imuninis atsakas po užsikrėtimo gali užtrukti kelias savaites, todėl ankstyvieji Laimo ligos simptomai, pavyzdžiui, migruojanti eritema, gali lemti neigiamą serologinio tyrimo rezultatą 20. Asmenys, sergantys ilgiau nei 4 savaites, beveik visada turi antikūnų, todėl serologiniai tyrimai yra ypač naudingi vėlesnėse ligos stadijose 20.

Rekomenduojami tyrimai

Laimo ligos antikūnų tyrimui atlikti rekomenduojamas dviejų pakopų procesas. Pirmajame etape serumas tiriamas naudojant imunofermentinį tyrimą (ELISA), kuris yra labai jautrus, bet nepakankamai specifinis 20. Jeigu pirmojo etapo rezultatai yra neigiami, tolesni tyrimai nerekomenduojami. Jei pirmasis tyrimas parodo teigiamus arba abejotinus rezultatus, tada būtina atlikti antrosios pakopos tyrimus 20. Antrajame etape naudojamas imunoblotas (Western blot), kuris padeda nustatyti IgM ir IgG antikūnų klases, taip patikslinant diagnozę 20.

Yra daug dezinformacijos apie Laimo ligos tyrimus, ypač apie pirmojo etapo tyrimų nejautrumą. Tačiau vėlesnėse stadijose šie tyrimai yra gan tikslūs ir jautrūs, kad gali nustatyti ir kitų spirochetinių infekcijų atvejus 20. Tiksliausi Laimo ligos tyrimai atliekami po kelių savaičių nuo erkės įsisiurbimo, kai organizme susiformuoja specifiniai antikūnai 20. Jei aplink erkės įkandimo vietą atsiranda paraudimas ir dar turima gyva erkė, ją galima ištirti PGR metodu, kuris yra itin tikslus 20.

Pirmoje ligos stadijoje diagnozė dažniausiai grindžiama klinikiniais simptomais, o kraujo tyrimai gali būti neigiami dėl vėluojančio imuninio atsako 21. Jei šeimos gydytojas turi abejonių dėl paciento būklės, pacientas turėtų būti siunčiamas pasikonsultuoti su infektologu, kuris naudojant specifinius IgM ir IgG antikūnų nustatymo metodus, gali patvirtinti diagnozę 21. Norint patvirtinti neuroboreliozę, būtina atlikti ne tik serologinius tyrimus iš kraujo, bet ir liumbalinę punkciją bei smegenų skysčio tyrimą 21.

Laimo ligos gydymas

Antibiotikų vartojimas

Laimo liga gydoma antibiotikais, kurių pasirinkimas priklauso nuo ligos stadijos bei paciento amžiaus ir sveikatos būklės. Dažniausiai skiriami geriamieji antibiotikai, tokie kaip doksiciklinas suaugusiems, o vaikams ir nėščioms moterims – amoksicilinas 31252930. Esant sunkesnėms ligos formoms, pavyzdžiui, neuroboreliozei, gydymas gali būti atliekamas naudojant intraveninius antibiotikus 312529. Gydymo trukmė paprastai svyruoja nuo 2 iki 4 savaičių, priklausomai nuo ligos progresavimo 332530.

Gydymo stadijos

Ankstyvosios Laimo ligos stadijos gydymas yra efektyviausias, jei pradedamas nedelsiant po užsikrėtimo. Pirmojoje ir antrojoje ligos stadijose, gydymas dažniausiai apima 2-3 savaičių antibiotikų kursą 2530. Trečiojoje ligos stadijoje, kai liga gali būti pažengusi ir sukelti rimtesnius organų pažeidimus, gydymas gali apimti ilgesnį antibiotikų vartojimą ir papildomas gydymo formas, pavyzdžiui, kineziterapiją ar psichoterapiją, siekiant palengvinti simptomus ir užkirsti kelią ilgalaikiams pažeidimams 3129.

Laimo ligos pasekmės

Gydymo efektyvumas yra glaudžiai susijęs su laiku, per kurį liga diagnozuojama ir gydymas pradedamas. Jei Laimo liga nediagnozuojama laiku ir gydymas neprasideda, gali atsirasti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies ritmo sutrikimai, lėtinis artritas, neurologiniai sutrikimai, įskaitant lėtinę periferinę neuropatiją ir encefalomielitą 31322829. Šios komplikacijos gali turėti ilgalaikį poveikį paciento gyvenimo kokybei, todėl svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, pastebėjus pirmuosius simptomus ir pradėti gydymą kuo greičiau 3228.

Laimo ligos prevencija

Apsaugos priemonės

Norint apsisaugoti nuo Laimo ligos, svarbu laikytis keleto paprastų, bet efektyvių taisyklių. Visų pirma, rekomenduojama vengti miško vietovių ypač nuo pavasario iki vėlyvo rudens, kai erkės yra aktyviausios 3839. Antra, būtina dėvėti tinkamą aprangą: šviesius drabužius, ilgomis rankovėmis palaidines, kurios turi būti įkištos į kelnes, o ilgos kelnės įkištos į kojines, taip mažinant odos plotus, kurie gali būti pasiekiami erkių 383936. Taip pat patartina dėvėti galvos apdangalus ir naudoti efektyvius repelentus, kurie atbaido erkes. Svarbu pasirinkti repelentus, kuriuos patvirtina sveikatos priežiūros specialistai, kadangi augaliniais pagrindais pagaminti repelentai gali būti ne tokie veiksmingi 3436.

Be to, yra galimybė skiepytis nuo erkinio encefalito, nors šiuo metu nėra vakcinos nuo Laimo ligos. Tačiau skiepai nuo erkinio encefalito yra svarbus prevencijos žingsnis, nes apsaugo nuo kitos pavojingos erkių platinamos ligos 3436.

Erkių pašalinimas

Jei erkė įsisiurbia, labai svarbu ją kuo greičiau pašalinti, kad sumažėtų infekcijos rizika. Geriausias būdas pašalinti įsisiurbusią erkę yra naudoti smulkius, bet tvirtus pincetus. Reikia paimti erkę kuo arčiau odos paviršiaus ir atsargiai, bet tvirtai traukti vertikaliai į viršų, stengiantis neprispausti jos kūno 39. Po pašalinimo būtina dezinfekuoti įkandimo vietą ir stebėti, ar neatsiranda jokių ligos simptomų 39.

Reguliarus drabužių ir kūno tikrinimas po grįžimo iš gamtos taip pat yra svarbus prevencijos aspektas. Drabužius galima perbraukti lipniu pūkų rinkikliu, o nusirengus būtina kruopščiai apžiūrėti savo kūną prieš veidrodį 36. Tokios procedūros padeda užtikrinti, kad ant kūno nėra likę nepastebėtų erkių, kurios gali perduoti infekciją.

Per visą šį straipsnį gvildenome laimo ligos aspektus – nuo jos simptomų ir diagnostikos iki gydymo būdų ir prevencijos priemonių. Akcentavome ankstyvojo atpažinimo svarbą ir veiksmingą reagavimą į ligos simptomus, kartu pabrėždami, kad visuomenės švietimas ir informuotumas yra esminiai veiksniai mažinant ligos plitimą ir pasekmes. Teisingas ir laiku pradėtas gydymas, taip pat aktyvus dalyvavimas prevencinėse veiklose padeda užkirsti kelią rimtiems sveikatos sutrikimams, kuriuos gali sukelti laimo liga.

Svarbu ne tik sekti rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo erkių įkandimų, bet ir skleisti žinias apie šią vis gausėjančią problema. Be to, reikėtų raginti atlikti tolimesnius mokslinius tyrimus ligos atpažinimo, gydymo ir prevencijos srityje, kad būtų galima atsakyti į likusius neatsakytus klausimus ir tobulinti esamas gydymo bei prevencijos strategijas. Visuomenė turėtų būti skatinama ne tik pasirūpinti asmenine prevencija, bet ir dalyvauti bendruomeniniuose švietimo projektuose, kurie stiprina visuotinį atsparumą šiai ligai.

Šaltiniai

[1] – https://lt.wikipedia.org/wiki/Laimo_liga
[2] – https://nvsc.lrv.lt/uploads/nvsc/documents/files/2022%2B%2BEPL%2Bapzvalga%2Btinklalapis.pdf
[4] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[5] – https://nvsc.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-7/uzkreciamuju-ligu-valdymo-klausimai/gyventojams-1/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-uzkreciamasias-ligas/laimo-liga-1/
[6] – https://www.manodaktaras.lt/liga/laimo-liga-borelioze
[7] – https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/LT/info/13/Laimo-Ligos-Sukeltas-Artritas
[8] – https://www.manodaktaras.lt/naujienos/ka-svarbu-zinoti-apie-laimo-liga-ir-kaip-apsisaugoti-10-punktu-1550
[9] – https://nvspl.lt/news/laimo-liga-ka-reikia-zinoti
[10] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[11] – https://www.gintarine.lt/taskelis-ant-kuno-kaip-atpazinti-borelioze
[12] – https://www.hila.lt/straipsniai/erkinis-encefalitas-laimo-liga/laimo-liga-simptomai-tyrimai-ir-gydymas/
[13] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[14] – https://www.manodaktaras.lt/naujienos/laimo-liga-laiku-nepastebejus-simptomu-pasekmes-gali-buti-negriztamos-13134
[15] – https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/sveikata/laimo-liga-laiku-nepastebejus-simptomu-padariniai-gali-buti-negriztami-1028-2055364
[16] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[17] – https://www.manodaktaras.lt/naujienos/laimo-liga-laiku-nepastebejus-simptomu-pasekmes-gali-buti-negriztamos-13134
[19] – https://nvsc.lrv.lt/uploads/nvsc/documents/files/Laimo%20liga%20–%20WEB(1).pdf
[20] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[21] – https://www.hila.lt/straipsniai/erkinis-encefalitas-laimo-liga/laimo-liga-simptomai-tyrimai-ir-gydymas/
[22] – https://anteja.lt/ligos-ir-simptomatika/infekcines-virusines-ir-parazitines-ligos/laimo-liga
[23] – https://medicinapractica.lt/parduotuve/infekciniu-ligu-zymenys/laimo-ligos-boreliozes-igm-antikunai/
[24] – https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/l-1/laimo-liga/
[25] – https://www.pasveik.lt/lt/ligos-ir-sindromai/laimo-liga-borelioze/
[26] – https://nvsc.lrv.lt/uploads/nvsc/documents/files/Laimo%20liga%20–%20WEB(1).pdf
[27] – https://www.hila.lt/straipsniai/erkinis-encefalitas-laimo-liga/laimo-liga-simptomai-tyrimai-ir-gydymas/
[28] – https://nvspl.lt/news/laimo-liga-ka-reikia-zinoti
[29] – https://www.hila.lt/straipsniai/erkinis-encefalitas-laimo-liga/laimo-liga-simptomai-tyrimai-ir-gydymas/
[30] – https://www.manodaktaras.lt/liga/laimo-liga-borelioze
[31] – https://www.manodaktaras.lt/naujienos/laimo-liga-laiku-nepastebejus-simptomu-pasekmes-gali-buti-negriztamos-13134
[32] – https://nvspl.lt/news/laimo-liga-ka-reikia-zinoti
[33] – https://www.pasveik.lt/lt/naujausi-medicinos-straipsniai/laimo-liga-daugeja-serganciuju-ar-tariamai-serganciuju/69825/
[34] – https://www.manodaktaras.lt/naujienos/nepastebejus-laimo-ligos-vaikams-sirdies-sanariu-pazeidimai-22393
[35] – https://nvsc.lrv.lt/uploads/nvsc/documents/files/kaip%20apsisaugoti%20nuo%20erkiu.pdf
[36] – https://www.gintarine.lt/septyni-vaistininkes-patarimai-kaip-apsisaugoti-nuo-erkiu
[37] – https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/erkiu-pernesamos-ligos/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-erkes-ir-erkiu-platinamas-ligas/
[38] – https://erkes.lt/prevencija
[39] – https://m.kauno.diena.lt/naujienos/sveikata/sveikata/erkes-ir-ju-keliamas-pavojus-ka-butina-zinoti-1173394
[40] – https://lt.wikipedia.org/wiki/Laimo_liga
[41] – https://www.rezus.lt/laimo-ligos-borrelia-burgdorferi-igm-antikunai
[42] – https://www.tevu-darzelis.lt/laimo-liga/