Skip to content

Trichineliozė: priežastys, simptomai, gydymas

trichinellosis causes symptoms treatment

Trichineliozė – tai Trichinella parazitų sukeliama infekcija, kuria paprastai užsikrečiama vartojant nepakankamai termiškai apdorotą arba žalią mėsą, ypač laukinių gyvūnų arba kiaulienos.

Jei kada nors mėgavotės retu kepsniu ar laukine žvėriena, svarbu žinoti apie riziką, susijusią su trichinelioze. Ši infekcija gali sukelti daugybę nerimą keliančių simptomų, pradedant virškinamojo trakto sutrikimais ir baigiant sunkesnėmis komplikacijomis. Norint apsaugoti savo sveikatą, būtina suprasti, kaip šis parazitas veikia.

Trichineliozė diagnozuojama atliekant klinikinį įvertinimą ir laboratorinius tyrimus, pavyzdžiui, serologinius tyrimus arba raumenų biopsiją. Gydymo būdai paprastai apima antiparazitinius vaistus ir palaikomąjį gydymą, skirtą simptomams malšinti.

Turėdami informacijos apie šiuos aspektus, galite imtis būtinų atsargumo priemonių ir prireikus laiku kreiptis į gydytoją.

Trichineliozės apžvalga

Trichineliozė sukelia įvairius simptomus, kurie paprastai pasireiškia per kelias savaites po užsikrėtimo.

Iš pradžių gali pasireikšti virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip pykinimas, viduriavimas ir pilvo skausmas. Lervoms migruojant į raumenų audinius, gali atsirasti sunkesnių simptomų, įskaitant raumenų skausmą, karščiavimą ir patinimą aplink akis. Sunkiais atvejais infekcija gali pažeisti širdį ir centrinę nervų sistemą.

Diagnozuojant reikia įvertinti ligos istoriją, simptomus ir atlikti kraujo tyrimus.

Gydymas paprastai apima vaistus, skirtus kirminams naikinti ir simptomams malšinti.

Labai svarbu žinoti apie riziką, kylančią vartojant nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, ypač iš šaltinių, kuriuose gali būti trichinelių, imtis prevencinių priemonių ir laiku kreiptis dėl gydymo.

Užsikrėtimo priežastys

Infekcijos priežastys:

Trichinella lervomis, kurios dažniausiai aptinkamos kiaulienoje, žvėrienoje ir kai kurioje kitoje mėsoje, užsikrečiama suvalgius nepakankamai termiškai apdorotos arba žalios mėsos, užkrėstos Trichinella lervomis.

Kad sumažintumėte riziką, visada kruopščiai iškepkite mėsą iki tinkamos vidinės temperatūros ir naudokite mėsos termometrą.

Venkite kryžminės taršos laikydami žalią mėsą atskirai nuo kitų maisto produktų.

Laikydamiesi šių atsargumo priemonių gerokai sumažinsite tikimybę užsikrėsti trichinelioze.

Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Trichineliozės simptomai gali pasireikšti praėjus 1-3 savaitėms po užkrėstos mėsos vartojimo ir apima virškinimo trakto sutrikimus, tokius kaip viduriavimas, pilvo skausmas, pykinimas ir vėmimas.

Infekcijai progresuojant gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip raumenų skausmas, karščiavimas ir veido, ypač aplink akis, patinimas. Papildomi simptomai gali būti nuovargis, galvos skausmas, šaltkrėtis ir galbūt bėrimas.

Jei neseniai valgėte nepakankamai termiškai apdorotos kiaulienos ar laukinių gyvūnų mėsos ir pastebėjote virškinamojo trakto simptomų derinį, po kurio pasireiškė raumenų skausmas ir patinimas, labai svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Svarbu anksti atpažinti ir gydyti, nes negydoma trichineliozė gali sukelti rimtų komplikacijų.

Nedvejodami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, jei įtariate, kad galite užsikrėsti šia infekcija. Jūsų savijauta yra svarbi, o ankstyvas šių simptomų šalinimas gali būti labai svarbus.

Galimi gydymo būdai

Norint veiksmingai gydyti trichineliozės simptomus, tokius kaip raumenų skausmas, karščiavimas ir virškinimo trakto sutrikimai, labai svarbu anksti atpažinti trichineliozės simptomus. Jei įtariate trichineliozę, nedelsdami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą dėl simptomų gydymo.

Parazitams naikinti gali būti skiriami tokie vaistai kaip mebendazolas arba albendazolas, ypač jei jie vartojami infekcijos pradžioje. Sunkiais atvejais, kai pasireiškia didelis raumenų skausmas ar neurologiniai simptomai, uždegimą gali padėti sumažinti kortikosteroidai.

Atsigauti gali padėti hidratacija ir subalansuota mityba, taip pat rekomenduojamas poilsis. Jei simptomai išlieka arba stiprėja, kreipkitės į gydytoją dėl galimų gydymo plano pakeitimų.

Norint sumažinti trichineliozės poveikį ir užtikrinti sklandesnį sveikimo procesą, labai svarbu anksti įsikišti.

Prevencijos strategijos

Kad išvengtumėte trichineliozės, laikykitės šių pagrindinių strategijų:

  1. Saugus mėsos šaltinis: Visada pirkite kiaulieną ir laukinius gyvūnus iš patikimų ir sertifikuotų šaltinių, kad įsitikintumėte jų saugumu.
  2. Tinkamas gaminimas: Iškepkite kiaulieną ir laukinius medžiojamuosius gyvūnus, kad jų vidinė temperatūra būtų ne mažesnė kaip 63 °C, o po to leiskite jiems tris minutes pailsėti. Užtikrinkite, kad maltos mėsos temperatūra pasiektų 160°F (71°C).
  3. Higienos praktika: Kad išvengtumėte kryžminės taršos, kruopščiai plaukite rankas, įrankius ir paviršius, kai dirbate su šia mėsa.
  4. Šaldymo atsargumo priemonės: Užšaldykite kiaulieną -15°F (-26°C) temperatūroje bent trims savaitėms, kad sunaikintumėte galimas lervas, tačiau šis metodas gali būti veiksmingas ne visiems laukiniams gyvūnams.
  5. Venkite žalių arba nepakankamai termiškai apdorotų patiekalų: Kiaulieną valgykite žalią arba nepakankamai termiškai apdorotą, ypač tradiciniuose receptuose, nes tai padidina infekcijos riziką.
  6. Žinokite apie riziką, susijusią su laukinių medžiojamųjų gyvūnų vartojimu, nes juose gali būti parazitų. Medžiodami ar elgdamiesi su šiais gyvūnais būkite atsargūs.

Gali būti įdomu

Ar trichineliozė gali būti perduodama iš žmogaus žmogui?

Ne, trichinelioze negalima užsikrėsti nuo žmogaus žmogui.

Ji pirmiausia plinta vartojant nepakankamai termiškai apdorotą arba žalią mėsą, užkrėstą Trichinella parazito lervomis.

Atsargiai rinkdamiesi maistą galite išvengti užsikrėtimo.

Visada pasirūpinkite, kad mėsa būtų termiškai apdorota iki saugios temperatūros, kad būtų sunaikinti visi galimi parazitai.

Turėdami informacijos apie maisto saugą, galite veiksmingai apsisaugoti nuo šios ligos.

Ar pasveikus nuo trichineliozės pasireiškia ilgalaikis poveikis?

Dauguma žmonių pasveiksta nuo trichineliozės be ilgalaikio poveikio.

Tačiau kai kurie asmenys pasveikę gali jausti ilgalaikį raumenų skausmą, nuovargį ar virškinimo sutrikimus.

Svarbu stebėti savo sveikatą ir kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei bet kokie simptomai išlieka.

Ar yra vakcina nuo trichineliozės?

Šiuo metu vakcinos nuo trichineliozės nėra. Mokslininkai tiria galimybes, tačiau veiksmingos vakcinos rinkoje dar nėra.

Norėdami apsisaugoti, daugiausia dėmesio skirkite saugaus maisto praktikai, pavyzdžiui, kruopščiam mėsos ruošimui, kuris gerokai sumažina užsikrėtimo riziką. Būdami informuoti apie maisto šaltinius ir galimą riziką, išvengsite trichineliozės.

Sekite sveikatos apsaugos organizacijų informaciją, nes ateityje gali būti padaryta pažanga kuriant vakcinas.

Kaip paplitusi trichineliozė Jungtinėse Valstijose?

Jungtinėse Amerikos Valstijose trichineliozė pasitaiko retai, kasmet užregistruojama apie 10-20 atvejų.

Dauguma atvejų atsiranda suvalgius nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną arba laukinius gyvūnus.

Bėgant metams sergamumas sumažėjo dėl pagerėjusios maisto saugos praktikos, tačiau vis dar svarbu būti atsargiems ruošiant maistą ir gaminant maistą.

Ar naminiai gyvūnai gali užsikrėsti trichinelioze ir perduoti ją žmonėms?

Taip, naminiai gyvūnai gali užsikrėsti trichinelioze, pirmiausia vartodami žalią arba nepakankamai termiškai apdorotą parazitu užkrėstą mėsą.

Tačiau paprastai jie neperduoda šios ligos tiesiogiai žmonėms.

Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad užsikrėtusio augintinio išmatomis užteršiamas maistas arba paviršiai, kuriuos gali praryti žmonės.

Kad ir jūs, ir jūsų augintiniai būtų saugūs, pasirūpinkite, kad jų maistas būtų tinkamai paruoštas, ir laikykitės geros higienos prie augintinių atliekų.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad žinoti apie trichineliozę yra labai svarbu jūsų sveikatai, ypač jei mėgstate valgyti kiaulieną ar laukinius gyvūnus.

Suprasdami priežastis, atpažindami simptomus ir žinodami gydymo galimybes, galite imtis aktyvių veiksmų, kad apsisaugotumėte.

Nepamirškite kruopščiai paruošti mėsą ir saugiai tvarkyti maistą, kad išvengtumėte infekcijos.

Būdami informuoti ir budrūs, galėsite mėgautis maistu, o trichineliozės išvengsite.

Būkite saugūs ir mėgaukitės maistu!