Skip to content

Geležies trūkumas: simptomai, sprendimai, patarimai, maistro produktai

Geležies trūkumas yra viena iš dažniausių mineralų nepakankamumo problemų visame pasaulyje, turinti įvairių pasekmių sveikatai. Geležis yra gyvybiškai svarbus elementas teisingam organizmo veikimui; ji padeda formuoti raudonąsias kraujo kūnelius ir užtikrinti deguonies pristatymą į audinius. Nepaisant geležies svarbos, daug žmonių susiduria su jos trūkumu, kuris gali sukelti nuovargį, silpnumą ir kitus simptomus. Šios būklės diagnozavimas ir behandlungas casterims ir specialistams rustu užpildei mas — nu’sšrtimas diamautau ypa.

Šiame straipsnyje aptarsime geležies trūkumo simptomus, įtaką sveikatai ir įvairias pasekmes, kaip šią būklę diagnozuoti per geležies tyrimą, bei kokių maisto produktų vartoti, siekiant padidinti geležies kiekį organizme. Taip pat pateiksime gyvenimo būdo patarimus ir prevencinius veiksmus geležies trūkumui išvengti, be to, nagrinėsime geležies papildų vartojimą ir jų svarbą tam tikrose gyvenimo situacijose, tokiose kaip nėštumas, vaiko augimo periodai ir kaip atstatyti geležies kiekį po jo sumažėjimo. Tęsdami skaitymą sužinosite, kaip išvengti galimų geležies nepasisavinimo problemų ir pasirūpinti savo bei savo šeimos narių sveikata.

Geležies trūkumo simptomai ir pasekmės

Nuolatinis nuovargis ir išsekimas

Geležies trūkumas gali sukelti nuolatinį nuovargį ir išsekimą, nes organizmas neturi pakankamai geležies, reikalingos hemoglobino, kuris padeda pernešti deguonį į audinius, gamybai. Dėl nepakankamo deguonies kiekio audiniuose ir raumenyse, žmogus jaučia energijos stoką, o širdis turi dirbti sunkiau, kad kompensuotų deguonies trūkumą, kas taip pat didina nuovargio jausmą.

Sunkios ir gausios menstruacijos

Moterims, kurios patiria sunkias ir gausias menstruacijas, gali išsivystyti geležies trūkumas, nes prarandama daugiau kraujo nei įprastai, o tai reiškia ir didesnį geležies netekimą. Tai gali sukelti geležies trūkumo anemiją, dėl kurios atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip silpnumas ir pablogėjusi fizinė būklė.

Pablyškęs veidas ir odos bei plaukų būklė

Geležies trūkumas gali sukelti odos ir plaukų būklės pablogėjimą. Dėl mažesnio hemoglobino kiekio kraujyje, kuris suteikia kraujui raudoną spalvą, oda gali tapti pablyškusi. Be to, dėl nepakankamo deguonies tiekimo, oda ir plaukai gali tapti sausi, trapūs, o sunkesniais atvejais gali prasidėti net plaukų slinkimas.

Dažnai trūksta oro ir galvos skausmai

Geležies trūkumas gali sukelti dusulį ir galvos skausmus dėl to, kad organizmas negauna pakankamai deguonies. Mažas hemoglobino kiekis neleidžia efektyviai transportuoti deguonies iki raumenų ir audinių, todėl net minimalus fizinis krūvis gali sukelti kvėpavimo sunkumus ir galvos skausmus.

Nepakankama skydliaukės veikla

Geležies trūkumas gali neigiamai paveikti skydliaukės veiklą, nes trūkstant geležies, gali sutrikti skydliaukės hormonų sintezė. Tai savo ruožtu gali sukelti hipotirozę, kuriai būdingi simptomai, pavyzdžiui, nuovargis, svorio padidėjimas ir šaltkrėtis. Be to, geležies trūkumas gali sutrikdyti skydliaukės hormonų reguliavimą, dėl ko gali atsirasti papildomų sveikatos problemų.

Geležies trūkumo diagnostika

Laboratoriniai tyrimai

Geležies trūkumas yra diagnozuojamas atliekant kraujo tyrimus, įskaitant pilną kraujo kiekį (PKK). Papildomai gali būti nurodyti tyrimai, siekiant įvertinti serumo feritino, geležies, bendrąją geležies surišimo gebą (BGSGB) ir/arba transferino lygius. Geležies trūkumo anemijos atveju šie tyrimai paprastai parodo mažą hemoglobino (Hg) ir hematokrito (Hct) kiekį, mažą vidutinį ląstelių tūrį (MCV), žemą feritino kiekį, mažą serumo geležies (FE) kiekį, aukštą transferino arba bendrąją geležies surišimo gebą (BGSGB) ir mažą geležies sotį.

Feritino ir geležies lygis kraujyje

Feritino testas yra naudojamas nustatyti, kiek geležies yra saugoma organizme. Žemas feritino lygis dažnai reiškia, kad organizme yra mažai saugomos geležies. Serumo geležies testas matuoja geležies kiekį kraujyje. Šie duomenys suteikia gydytojui informaciją apie geležies kiekį organizme ir padeda nustatyti, ar yra geležies trūkumas.

Bendrasis kraujo kūnelių tyrimas

Bendrasis kraujo kūnelių tyrimas (PKK) yra svarbus įvairių kraujo susijusių problemų diagnozavime. PKK metu matuojami keli svarbūs kraujo komponentai, tokie kaip raudonųjų kraujo kūnelių (RK) skaičius, baltųjų kraujo kūnelių (BK) skaičius, hemoglobinas, hematokritas, trombocitai ir vidutinis ląstelių tūris (MCV). Žemas hemoglobino ir hematokrito lygis rodo anemiją, o mažas MCV rodo, kad raudonieji kraujo kūneliai yra mažesni nei įprasta, kas yra būdinga geležies trūkumo anemijai.

Maisto produktai, turintys geležies

Gyvulinės kilmės geležis

Gyvulinės kilmės geležis, dar žinoma kaip hemo geležis, yra lengviau pasisavinama organizmo. Ji randama mėsoje, žuvyse ir paukštienoje. Puikūs hemo geležies šaltiniai yra:

  • Jautiena
  • Kiauliena
  • Vištiena
  • Antiena
  • Žuvys, tokios kaip menkės, lašiša ar tunas
  • Moliuskai, įskaitant aštuonkojus ir midijas

Augalinės kilmės geležis

Augalinės kilmės geležis, arba ne hemo geležis, yra svarbi vegetarų ir veganų mityboje. Nors ją sunkiau pasisavina organizmas, galima padidinti jos pasisavinimą vartojant kartu su vitaminu C turinčiais produktais. Čia pateikiamas sąrašas produktų, turinčių augalinės kilmės geležies:

  • Fortifikuoti grūdai ir košės
  • Tamsiai žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, špinatai ir brokolis
  • Džiovinti vaisiai, tokie kaip razinos ir abrikosai
  • Ankštiniai augalai, įskaitant lęšius ir sojų pupelės

Mitybos plėtinys geležies gausinimui

Norint maksimaliai padidinti geležies suvartojimą, patartina įtraukti į savo mitybą tiek hemo, tiek ne hemo geležies šaltinius. Taip pat svarbu vartoti produktus, turinčius vitaminų C ir A, kurie padeda geriau pasisavinti geležį iš maisto. Rekomenduojama valgyti šiuos produktus:

  • Citrusiniai vaisiai, tokie kaip apelsinai ir greipfrutai
  • Pomidorai
  • Paprikos
  • Uogos

Be to, verta atkreipti dėmesį į produktus, kurie gali trukdyti geležies pasisavinimui, pavyzdžiui, produktus, turinčius fitatų, kalcio ir polifenolių. Siekiant išvengti geležies pasisavinimo problemų, rekomenduojama išlaikyti subalansuotą mitybą ir vengti didelio kiekio kavos, arbatos bei pieno produktų vartojimo tarp pagrindinių valgymų.

Gyvenimo būdo pokyčiai ir geležies trūkumo prevencija

Teisinga mityba

Geležies trūkumą galima valdyti sveika ir subalansuota mityba, kuri turėtų būti turtinga geležimi, vitaminu B12, folatais ir vitaminu C, padedančiu organizmui įsisavinti geležį. Geležis randama raudonoje mėsoje, paukštienoje ir kai kuriuose žuvų rūšyse. Kitos geležies šaltiniai apima pupas, lęšius, tamsiai žalias lapines daržoves, džiovintus vaisius, riešutus, soją bei geležimi praturtintus grūdus ir duoną. Foliatai randami grūduose, kuriuose pridėta vitaminų ir mineralų, mėsoje, špinatuose, pupose, citrinose ir apelsinuose. Vitaminas B12 dažniausiai randamas mėsoje, žuvyje ir pieno produktaise, taip pat kai kuriuose grūduose.

Mitybos papildų vartojimas

Nors geležies papildai gali būti naudingi, svarbu juos vartoti tik pagal gydytojo nurodymus. Geležies papildai turėtų būti vartojami tuščiu skrandžiu, jei įmanoma, kad pagerėtų jų įsisavinimas. Taip pat rekomenduojama vartoti geležies papildus su 250 mg vitamino C, kad būtų pagerintas geležies įsisavinimas. Svarbu atsiminti, kad per didelis geležies kiekis organizme gali sukelti rimtas sveikatos problemas, todėl geležies papildus reikia vartoti tiksliai laikantis gydytojo nurodymų.

Reguliarus kraujo tyrimų atlikimas

Reguliarūs kraujo tyrimai yra svarbūs norint įvertinti geležies lygį organizme ir anksti nustatyti geležies trūkumą. Kraujo tyrimai, įskaitant pilną kraujo kiekį (PKK), padeda nustatyti hemoglobino lygį, kuris yra svarbus rodiklis nustatant anemiją. Taip pat gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip serumo feritino, geležies ir bendrosios geležies surišimo gebos (BGSGB) lygio nustatymas. Šie tyrimai padeda gydytojams nustatyti tinkamą gydymo būdą ir stebėti paciento būklę.

Geležies papildų vartojimas: kada ir kaip?

Geležies papildai dažniausiai skiriami gydant įvairias anemijos formas, kurias sukelia geležies trūkumas. Šie papildai yra ypač svarbūs nėštumo metu, esant sunkioms menstruacijoms, inkstų ligoms ar chemoterapijai. Taip pat jie rekomenduojami žmonėms, kuriems gresia geležies trūkumo rizika, įskaitant anksti gimusių kūdikių, jaunų vaikų, paauglių mergaičių ir nėščių moterų grupes, taip pat asmenis, sergančius lėtinėmis širdies, Crohn’o liga, celiakija ar opinio kolito ligomis.

Dozavimas ir vartojimo trukmė

Geležies papildų dozavimas priklauso nuo individualaus sveikatos būklės ir gydytojo nurodymų. Suaugusieji ir vaikai, gydant geležies trūkumą, vartoja dozes, kurias nustato gydytojas. Paprastai, geležies papildai geriausi įsisavinami tuščiu skrandžiu, tačiau dėl galimo skrandžio dirginimo jie gali būti vartojami su maistu. Svarbu vengti vartoti geležies papildus kartu su pieno produktais, kalcio turinčiais maisto papildais ar antacidais, nes tai gali trukdyti geležies įsisavinimui. Gydytojas gali rekomenduoti vartoti papildus kartu su vitamino C šaltiniais, kad padidintų geležies įsisavinimą.

Galimas šalutinis poveikis

Vartojant geležies papildus, gali pasireikšti virškinimo trakto šalutiniai poveikiai, tokie kaip vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, metalo skonio jutimas burnoje, dantų dėmėjimas. Taip pat gali atsirasti epigastrinis diskomfortas. Šalutinius poveikius galima sumažinti, keičiant geležies papildų vartojimo režimą (pvz., vartojant ne kasdien, o kelis kartus per savaitę) arba vartojant juos su maistu, nors tai gali sumažinti geležies įsisavinimą.

Šiame straipsnyje aptarėme geležies trūkumo problemas ir jų taisymo strategijas, pradedant nuo simptomų ir pasekmių, baigiant maisto produktais ir gyvenimo būdo pasirinkimais, kurie gali padėti atkurti ir palaikyti tinkamą geležies lygį organizme. Akcentavome ir geležies papildų vartojimo svarbą bei galimus šalutinius poveikius, padedant suprasti, kaip tinkamai valdyti šią būklę, remiantis gydytojo konsultacija ir reguliariais kraujo tyrimais.

Svarbios geležies trūkumo diagnozės ir intervencijos yra būtinos norint užtikrinti visapusišką sveikatą ir gerą fizinę būklę. Skatiname skaitytojus įtraukti į savo racioną pakankamai geležies turinčių maisto produktų, stebėti savo sveikatos būklę ir nedelsti kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, atsiradus pirmiesiems trūkumo simptomams. Taip pat svarbu nepamiršti, kad tinkamas geležies kiekis yra esminis visapusiškam organizmo veikimui ir puikiai savijautai.